ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Arakan’daki şiddet olayları önlenebilirdi

Ekim 2016 tarihinde Myanmar’dan kaçmak zorunda kalan Rohingya mültecileri Bangladeş’te yaşam savaşı veriyor. Fotoğraf: UNHCR/Saiful Huq Omi

Ekim 2016 tarihinde Myanmar’dan kaçmak zorunda kalan Rohingya mültecileri Bangladeş’te yaşam savaşı veriyor. Fotoğraf: UNHCR/Saiful Huq Omi

Myanmar’da yeniden başlayan şiddet olayları nedeniyle bir açıklama yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein tüm tarafları şiddet kullanmayı sonlandırmaya çağırdı. Zeid Myanmar devlet yetkililerine uluslararası insan hakları hukuku yükümlülüklerine uymaları gerektiğini de hatırlattı.

Zeid yaptığı açıklamada “Bu en son olaylar çok elim. Bu olaylar tahmin ediliyordu ve önlenebilirdi” ifadelerini kullandı ve onlarca yıldır devam eden sistematik insan hakları ihlalleri, Ekim 2016 tarihinden bu yana devam eden son derece şiddetli güvenlik müdahalelerinin herkesin kaybeden olmasını sağlayan aşırı şiddeti ortaya çıkardığını belirtti.

Yüksek Komiser Zeid Myanmar siyasi liderliğini nefret söylemlerinin sosyal medya da dahil olmak üzere çoğalmasını kınamaya çağırdı.

Myanmar yetkililerinin güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırılarda uluslararası yardım çalışanlarının da olduğu yönündeki açıklamalarından endişe duyduğunu kaydeden Zeid, böylesi açıklamaları sorumsuz olarak niteledi ve sadece korkuyu daha da körükleyip şiddetin artmasına neden olacağını vurguladı.

Zeid “Uluslararası yardım kuruluşlarına karşı bu desteksiz iddiaların personeli tehlikeye atması ve çok gerekli olan yardımları dağıtamamalarına engel olabilmesi sebebiyle çok endişeliyim” dedi.

Zeid güvenlik personeline saldırı düzenleyenlerin ancak aynı zamanda da sivil halka saldırmaya devam edenlerin adaletin önüne getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Zeid devlet yetkililerinin güvenlik kuvvetlerini orantısız güç kullanmaktan kaçınma, asgari zarara neden olma ve yaşam hakkına saygı duyma konularında net talimatlar vermesi gerektiğini belirtti.

Zeid “Devletin toprakları içindekileri ayrımcılık yapmadan korumak görevi vardır” dedi.

Zeid “ Arakan Eyaletinde entegre ve ölçülü bir müdahale sağlanması, barış ve düzen için insan hakları ile endişelerin kurban edilmeyip ele alınması için Myanmar hükümetini Kofi Annan’ın başkanı olduğu  Arakan Eyaleti Danışma Komisyonunun tavsiyelerini uygulamaya çağırıyorum” dedi.

Zeid Ekim 2016 tarihinden bu yana Myanmar’dan Bangladeş’e kaçmakta olan Rohingya müslümanları ile ilgili endişelerini de dile getirdi.

BM Mülteci Örgütü UNHCR da Bangladeş Hükümetine sınırı geçen mültecilere yardımcı olmaya hazır olduklarını bildirdi.

24 – 27 Ağustos tarihleri arasında 5200 kişi Myanmar’dan Banglade’şe giriş yaptı. Binlerce kişinin sınırının Myanmar tarafında beklediği bildiriliyor.

UNHCR çok sayıda insanın sınırı geçmesine izin verilmediği yönünde haberler olduğunu da belirtti ve Bangladeş’in onlarca yıldır ev sahipliği yaptığı Rohingya halkının geçmesine izin vermesinin çok önemli olduğunu vurguladı. UNHCR uluslararası topluluğu Bangladeş’I desteklemeye çağırdı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb