ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd: Arakanlılara yönelik saldırılar uluslararası mekanizmalarca incelenmeli; soykırım ihtimali yok sayılamaz

Şiddet eylemlerinden kaçan Arakanlı Müslümanlar, Myanmar ile Bangladeş sınırını oluşturan Naf nehrini derme çatma sallarla geçmeye çalışıyor - UNICEF/Brown

Şiddet eylemlerinden kaçan Arakanlı Müslümanlar, Myanmar ile Bangladeş sınırını oluşturan Naf nehrini derme çatma sallarla geçmeye çalışıyor – UNICEF/Brown

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin 600 binin üzerinde Arakanlı Müslümanın Myanmar’da evlerini terk etmeye zorlayan şiddet eylemlerini işleyenlere yönelik olarak uluslararası ceza soruşturması başlatılmasını istedi ve “soykırım unsurlarının” yok sayılamayacağını belirtti.

El Hüseyin, Arakanlıların onlarca yıldır ayrımcılığa, dışlanmaya ve korkunç şiddet olaylarına maruz kaldığını zorla evlerinden edildiğini, sistematik olarak köylerinin, mallarının ve geçim kaynaklarının tahrip edildiğini söyledi.

El Hüseyin, 5 Aralık’ta Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyinde Arakanlı Müslümanların zoraki göçü konusunda düzenlenen özel oturumda yaptığı konuşmada “Bütün bunlar göz önüne alındığında soykırım unsurlarının var olabileceği ihtimalini kimse yok sayabilir mi?” dedi.

“Nihayetinde böyle bir karar ancak bir mahkeme tarafından verilebilir” diyen El Hüseyin, son derece ciddi endişeler olduğunu ve daha fazla inceleme için acil olarak izin verilmesi gerektiğini belirtti.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri, BM İnsan Hakları Konseyinden hali hazırda son şiddet olaylarını inceleyen misyona ek olarak BM Genel Kurulundan yeni bir tarafsız ve bağımsız mekanizma oluşturarak Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılardan sorumlu kişilere yönelik soruşturmalara katkı sağlanmasını istedi.

El Hüseyin, şok edici gaddarlıklara karşı gerekli adımların atılmaması halinde Arakanlıların ileride de benzer acıları çekmeye mahkum edilebileceğini söyledi.

Myanmar’dan şiddet eylemleri nedeniyle kaçmak zorunda kalan tahminen 626 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş’e sığınmış bulunuyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb