ÜST MENÜ

BM İnsani Yardım Başkanı: Doğu Halep’te kuşatma altındakilere yardım için zaman azalıyor

Halep, Suriye. 4 yaşındaki Esraa ve erkek kardeşi 3 yaşındaki Waleed, yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı barınağın önünde.  Fotoğraf: UNICEF/UN013175/Al-Issa

Halep, Suriye. 4 yaşındaki Esraa ve erkek kardeşi 3 yaşındaki Waleed, yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı barınağın önünde. Fotoğraf: UNICEF/UN013175/Al-Issa

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien doğu Halep’teki insani durumun son derece kritik bir noktaya ulaştığını vurguladı ve tedaviye ihtiyaç duyanların tahliyesi ve tam, sürekli ve kesintisiz insani yardım için ateşkes çağrısını yineledi.

O’Brien, OCHA tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, 275 bin kişinin kuşatma altında olduğu belirtilen doğu Halep’in amansızca bombalanmasından dolayı derin endişe duyduğunu belirtti.

O’Brien, ayrım gözetmeksizin yapılan bombardımanın şoke edici ve kesintisiz bir şekilde devam etmesi sonucu sivillerin öldüğü ya da uzuvlarını kaybedecek derece yaralandığını, hiç bir insanın maruz kalmaması gereken bir barbarlık sergilendiğini ifade etti.

Bombalalar sonucu doğu Halep’te sağlık sisteminin neredeyse yok olduğunu, en son alınan bilgiye göre aralarında bir de çocuk hastanesi olan en az üç hastanenin daha hedef alındığını söyleyen O’Brien, “Sağlık sistemi çökmek üzere, hastalar geri çevriliyor ve en yaygın rahatsızlıkların tedavisi için dahi ilaç bulunamıyor” dedi.

Temiz su ve gıda stoklarının son derece azalmış olması nedeniyle yakın bir zamanda tıbbi nedenlerle doğu Halep’ten çok sayıda hastanın tahliye edilmek zorunda kalabileceğini ifade eden O’Brien, saklanacak yeri olmayan çocuk, kadın ve erkek doğu Haleplilerin sığınak delici bombalar, varil bombaları, havan ve top atışı karşısında savunmasız bir durumda kaldığını, acılarının daha da arttığını söyledi.

Doğu Halep’te ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırılması için zamanın hızla azaldığını vurgulayan O’Brien, en kısa sürede ateşkes ilan edilerek yardımların ulaştırılması için tüm taraflara çağrısını yineledi

Yardım konvoya saldırıyı komisyon araştıracak

Birleşmiş Milletler, Suriye’nin Halep kenti yakınında, BM ve Suriye Kızılayına ait insani yardım konvoyuna yapılan saldırının incelenmesi için komisyon kuracak.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü, Genel Sekreter Ban Ki-moon’un 19 Eylül 2016’da Urum el-Kubra’daki saldırıyla ilgili BM Araştırma Komisyonu oluşturulması kararı verdiğini bildirdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb