ÜST MENÜ

BM İnsani Yardım Başkanı: Suriye’de yaşananlardan dolayı uluslararası topluluk “utanç” duymalı

Fotoğraf: BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Acil İnsani Yardım Koordinatörü Stephen O’Brien (ekranda resmi görülen) Güvenlik Konseyi’ne video konferans aracılığıyla Viyana’dan brifing veriyor/ BM Foto/Eskinder Debebe

Fotoğraf: BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Acil İnsani Yardım Koordinatörü Stephen O’Brien (ekranda resmi görülen) Güvenlik Konseyi’ne video konferans aracılığıyla Viyana’dan brifing veriyor/ BM Foto/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephan O’Brien, Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirme konuşmasında, binlerce sivilin yaşamını yitirmesine, milyonlarca insanın evlerinden edilmesine ve sayısız ailenin parçalanmasına yol açan savaşın “tiksindirici” boyutlara ulaştığını, bütün bunların gözlerinin önünde gerçekleşmesine izin veren uluslararası topluluğun bundan dolayı “utanç” duyması gerektiğini söyledi.

O’Brien, Suriye’de beş yıldır yaşanan çatışmaların akıl almaz boyutlara ulaştığını ve tasvirinin mümkün olmadığını Güvenlik Konseyi üyelerine anlatmasına gerek olmadığını, bunların zaten bilindiğini söyledi.

O’Brien Suriye’deki şiddetin sonlandırılması anlaşmasının kırılganlığını koruduğunu, Suriye halkının bir kez daha şiddetli çatışma ortamına dönmeyi kaldıramayacağını söyledi. O’Brien, uluslararası topluluğun siyasi ivmeyi koruyamaması durumunda, şiddetin sonlandırılmasını sürekli kılamaması halinde ve insani yardımların herkese ulaşmasını sağlayamaması halinde gelişmelerin hızla kontrolden çıkma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

O’Brien, “Uluslararası topluluk bugün yakalanan şansın elinden kayıp gitmesine izin vermemelidir. Açıkçası, Suriye halkının bu sonu gelmeyen acılara daha ne kadar dayanabileceğini bilmiyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Genel Sekreter Ban Ki-moon da Halep’in doğusundaki El Kudüs Hastanesi’ne yapılan hava saldırısını kınadı. Sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, en az 20 kişinin yaşamını yitirdiği, bunların üçünün çocuk birinin de bölgede kalan son çocuk doktoru olduğu yönündeki haberlere dikkat çeken Ban, olaydan büyük üzüntü duyduğunu ve kurbanların ailelerinin acılarını paylaştıklarını belirtti.

Açıklamada Genel Sekreterin son dönemde Hükümet güçleri ve muhaliflerin hedef gözetmeden gerçekleştirdikleri saldırılar ile aşırılıkçı grupların uyguladığı terör taktiklerini kınadığı ifade edildi. Ban, “Sivillere yönelik saldırılar uluslararası insani hukukun ve insan hakları hukukunun müsamaha gösterilemez ihlalleridir. Bu suçların hesabı verilmelidir” dedi.

Suriye’de çatışan taraflara şiddetin sonlandırılması taahhütlerini yerine getirmeye çağıran Ban, Suriye Uluslararası Destek Grubundan, özellikle de grubun eş başkanları ABD ve Rusya’dan savaşın sonlanması için her türlü baskıyı yapmalarını ve El Kudüs hastanesine yönelik saldırı gibi olayların da kapsamlı olarak soruşturulmasını  sağlamalarını istedi.

 

 

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb