ÜST MENÜ

BM insani yardım şefi Daraya’dan sivillerin toplu tahliye edilmesinden çok endişeli

9 Haziran 2016 tarihinde  Dünya Gıda Programı ve ortakları Daraya'ya yardım ulaştırmıştı. Fotoğraf: WFP/Hussam AlSaleh

9 Haziran 2016 tarihinde Dünya Gıda Programı ve ortakları Daraya’ya yardım ulaştırmıştı. Fotoğraf: WFP/Hussam AlSaleh

Birleşmiş Milletler’in insani yardım koordinasyonunda en üst düzey yetkilisi kuşatma altındaki Suriye’nin Daraya kentindeki tüm nüfusun Daraya temsilcileri ile Suriye Hükümeti arasında varılan bir anlaşma sonrası tahliye edilmesi ile ilgili olarak çok endişeli olduğunu ve bu tahliyenin uluslararası hukuka uygun olmadığını vurguladı.

İnsani İşlerden sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Stephen O’Brien, BM’nin bu anlaşmada yer almadığını ve tahliye ile ilgili olarak başlamadan birkaç saat önce bilgilendirildiklerini kaydetti.

O’Brien, çok uzun süreler kuşatma altında kalmış yerlerden sivillerin toplu olarak tahliye edilmesinin uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukukuna aykırı olduğunu vurguladı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisine göre 4 yıllık kuşatma sonrası çocukların aç kaldığı, insanların ot yemek zorunda bırakıldığı Daraya’dan siviller 26-27 Ağustos tarihinde tahliye edildi.

Orta çağdan kalma bir taktik olan tüm kuşatmaların kalkması gerektğini vurgulayan O’Brien hiçbir şekilde sivillerin zorla yerlerinden edilmemesi gerektiğini güvenli ve onurlu bir biçimde durum imkan verdiğinde evlerine gönüllü olarak dönmelerine izin verilmesi gerektiğini kaydetti.

O’Brien ayrıca Humus’un El Waer bölgesi dahil olmak üzere insanların fiziksel korunmaya ve hayatlarını kurtaracak temel malzemelere kısıtlı erişiminin olduğu yerler ile ilgili durumun daha da kötüye gitmesinden büyük endişe duyduğunu belirtti.

İnsani Yardım Şefi çatışmalara ara verilmesine ragmen El Waer’deki yaklaşık 75 bin kişinin havadan saldırılara maruz kaldıklarını, çocuklar da dahil olmak üzere sivillerin öldüğünü ve insanların hareket özgürlüklerinin kısıtlandığını söyledi.

O’Brien, Suriye’deki taraflara Madaya, Deir-Ez-Dor, Duma, Foah ve Kefraya’dakiler dahil olmak üzere tüm kuşatmaların kaldırılması için çağrısını yineledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb