ÜST MENÜ

BM İnsani Yardım Şefi: Dünya İnsani Zirvesi “bir araya gelelim, daha iyi birlikte nasıl çalışabiliriz anlayalım, gelecek için taahhütlerimizi yapalım demenin bir yolu”

Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Fotoğraf: BM/Rick BajornasDünya

Birleşmiş Milletler’in insani yardımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien gelecek hafta İstanbul’da ilk kez toplanacak Dünya İnsani Zirvesi’nin odak noktasının insani yardım sisteminin güçlendirilmesi için yapılacak taahhütler olduğunu söyledi.

“Zirve bir araya gelelim, daha iyi birlikte nasıl çalışabiliriz anlayalım, gelecek için taahhütlerimizi yapalım demenin bir yolu” ifadelerini kullanan Stephen O’Brien ilk defa toplanan ve çok sayıda hükümet ve devlet başkanının katılacağı, çok sayıda ülkenin temsil edileceği Zirvede tartışılacak önemli konulardan birinin insani yardıma en çok ihtiyacı olan insanlara insani yardımın nasıl daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılabileceği olacağını kaydetti.

23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da toplanacak Zirveye 125 Devlet ve Hükümet Başkanının yanı sıra BM, sivil toplum, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve diğer katılımcılar katılıyor.

BM Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamalarda eyleme geçmede güçlü siyasi iradenin önemine de dikkat çeken BM’nin insani yardım şefi , “Ne zaman bir insani yardım krizi olsa, hepimiz her zamankinden daha hızla orada olmak istiyoruz çünkü hepimiz ihtiyacı olan insanlara yardım etme arzusundayız, ancak uzamış krizler ve özellikle bir süredir devam eden ihtilaflarda pratik, güvenli ve engelsiz erişim bir sorun haline geliyor” dedi.

BM rakamlarına göre, Dünyada 125 milyon insanın acil insani yardıma ihtiyacı var. Bu 125 milyon arasında mülteciler, yerlerinden edilmiş kişiler ve iklim koşullarının neden olduğu kuraklık nedeniyle desteğe ihtiyacı olan insanlar bulunuyor.

Bu insanlar bir ülkeye toplanabilse Dünyanın en büyük nüfusuna sahip 11. ülkesini oluşturabileceklerini ifade eden O’Brien “Ama bir bayrakları ya da devlet başkanları yok” dedi.

Bu 125 milyon acil insani yardıma muhtaç insanların acilen çeşitli malzeme ve hizmetlere ihtiyacı olduğunu vurgulana O’Brien, bu yardımı yapabilmenin maliyetinin yılda 15-20 milyar Dolar olmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

O’Brien Dünya İnsani Zirvesi bir para toplama konferansı olmamasına rağmen, Genel Sekreter Ban Ki-moon’un Zirve için raporunda vurguladığı 5 temel prensipten birinin insanlığa yatırım yapmak olduğunu da hatırlattı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb