ÜST MENÜ

BM İnsani Yardım Şefi Güvenlik Konseyi’ne Suriyelilerin çektiği korkunç acıyı durdurun çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Şefi BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki savaşı sona erdirecek siyasi bir çözüm için elinden gelen her şeyi yapması için çağrı yaptı.

08-27-2015Syria_Aid

Suriye’nin Doğu Ghouta bölgesinden tahliye edilen aileler temel yardım malzemeleri için bekliyor. Fotoğraf: OCHA/Josephine Guerrero

BM İnsani İşler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O’Brien “Suriyelilerin her gün yüz yüze olduğu acının derinliğini tasvir edecek sözcükleri bulmak çok zor” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye kısa süre önce yaptığı ziyarette bu korkunç gerçeği gördüğünü belirten O’Brien “Ülkeden çok üzgün ve dehşet içinde ayrıldım. Sıradan Suriyelilerin gereksiz ve büyük ızdırabını ve ihtilafın korkunç şekilde yıktığı bir ülke gördüm. Kızgınım, çünkü biz uluslararası topluluk olarak her zamankinden daha fazla tereddütsüz desteğimize ihtiyaç duyan Suriyelileri korumak için daha fazlasını yapamıyoruz, yapmamıza izin verilmiyor” dedi.

BM İnsani Yardım Şefi Ağustos ayı içinde Suriye’ye 3 günlük bir ziyaret yapmış, üst düzey hükümet yetkilileri ile sivillerin korunması ve insani yardım konularında görüşmüştü.

O’Brien Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde Suriye krizi dört yıl önce başladığından bu yana çeyrek milyon insanın öldüğünü, 1 milyondan fazla insan yaralandığını hatırlattı. Sadece 2015 yılında bir milyon insan evlerini terk etmek zorunda kalırken, ülke içinde 7.6 milyon insan yerlerinden edilmiş durumda.

4 milyondan fazla insan ise hayatta kalmak, bir geleceğe sahip olmak için ülkeyi terkedip mülteci oldu.

O’Brien konuşmasında “Hem güvenlik hem de insanlık adına, uluslararası topluluğun daha geniş anlamda Suriyeli mültecileri misafir etme yükünü paylaşması için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir yol bulmalıyız” dedi.

O’Brien, geçen ay içinde şiddet olaylarının ülkede arttığını da kaydetti. Tüm tarafların rastgele ve hedefli saldırıları sonucu hayatların kaybedildiğini, altyapının yıkıldığını ve yüz binlerce Suriyelinin su gibi temel hizmetlere ulaşamadığını belirtti.

İnsani Yardım Şefi her gün daha da zor hale gelen bu ortamda milyonlarca kişiye hayatta kalmalarını sağlayacak yardım yapıldığını da hatırlattı. 2015 yılının ilk yarısında BM ve sivil toplum kuruluşları her ay ortalama 5.9 milyon kişiye gıda yardımı, 9 milyon kişiye tıbbi malzeme, 5 milyondan fazla kişiye su ve sanitasyon desteği, 4 milyondan fazla kişiye de temel yardım malzemeleri sağladığını bildirdi.

O’Brien, sınırsız erişime izin verilse çok daha fazla kişiye yardım götürülebileceğini söyledi ve ulaşması zor ve kuşatılmış bölgelerdeki 4.6 milyon kişiye ise çok sınırlı olarak erişilebildiğinin altını çizdi. 2015 yılının ilk yarısında BM bu kişilerin sadece yüzde 12’sine gıda yardımı yapabildi, sadece yüzde 3.4’üne sağlık malzemesi ulaştırabildi.

BM İnsani Yardım Şefi Suriye’deki ziyaretten insani yardım çalışanlarının karşı karşıya olduğu acımasızca tekrarlayan zorluklar karşısında yılmamak, sabrını yitirmemek, ihtiyacı olan insanlara hayatlarını kurtaracak yardım ve korumayı sağlamak için her yolu denemeye kararlı döndüğünü vurguladı.

O’Brien, Güvenlik Konseyi üyelerine bu krize bir son vermek için yetkilerindeki her şeyi yapmaları için çağrı yaparken “İnsani eylemler siyasi eylemlerin yerini tutamaz. Konsey siyasi çözüm sağlanması adına liderlik yapmalıdır” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb