ÜST MENÜ

BM Irak’ta çatışmalar arasında kalan sivillerin durumundan endişeli

Musul yakınlarında çatışmalar nedeniyle yerlerinden olmuş bir aile eşyalarını taşıyor, Al Mamum, Musul, Irak. Fotoğraf: UNICEF/Alessio Romenzi

Musul yakınlarında çatışmalar nedeniyle yerlerinden olmuş bir aile eşyalarını taşıyor, Al Mamum, Musul, Irak. Fotoğraf: UNICEF/Alessio Romenzi

Irak silahlı kuvvetleri ile Daeş arasında Musul’un kuzey batısında yeni bir cephenin açılmasıyla Birleşmiş Milletler insani yardım çalışanları hala bölgede yaşayan siviller konusunda çok endişeli olduklarını bildirdiler.

New York’taki BM Genel Merkezinde gazetecilere konuşan Genel Sekreterin sözcüsü çatışmalar arasında 360 bin kişinin sıkıştığının düşünüldüğünü söyledi.

Sözcü Stéphane Dujarric BM insani yardım yetkililerine dayandırarak yaptığı açıklamada çatışmalardan kaçan ailelerin kuzey doğu Musul’da yeni kurulan Baduş toplanma noktasına gelmeye devam ettiklerini, burada acil yardım ve temel hizmetler alabildiklerini söyledi.

Yardım çalışanları hem çatışma bölgesinden kaçan hem de hala içerde kalan ailelere nereden geçiş sağlanabilirse ulaşmaya çalışıyorlar.

Geçen Ekim ayından bu yana 2.6 milyon kişiye temel gıda, su ve temizlik malzemeleri yardımı yapıldı.

BM ve ortakları su sıkıntısını gidermek için doğu Musul’a her gün 3.1 milyon litre su taşıyor.

17 Ekim 2016 tarihinden bu yana Musul ve komşu bölgelerinde 12 bin kişi hastaneye sevk edildi, bu sevklerin neredeyse yarısı batı Musul’dan geldi.

BM İnsani Yardımların Koordinasyonu Ofisi OCHA acil kadın hastalıkları ve doğum hastanesi de dahil olmak üzere yeni saha hastanelerinin kurulduğunu bildirdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb