ÜST MENÜ

BM Irak’ta yerlerinden edilmiş Iraklılar için acil yardım hattı kurdu

Birleşmiş Milletler yardım kuruluşları Irak’ta 3 binden fazla ulaşılması zor bölgeye dağılmış 3.2 milyon yerlerinden edilmiş kişiye acil gıda, sağlık ve barınma malzemesi ulaştırılmasının sağlanması amacıyla acil yardım hattı kurdu.

08-24-2015Iraq_WFP

Irak’taki insani durum kötüleşmeye devam ediyor ve Dünya Gıda Programı (WFP) 1.5 milyon yerlerinden edilmiş kişiye gıda yardımı yapıyor. Fotoğraf: WFP/Mohammed Al Bahbahani

 BM Mülteci Örgütü (UNHCR) Irak temsilcisi Bruno Geddo diğer BM kuruluşlarıyla yaptığı ortak açıklamada 2014 yılından bu yana 3.2 milyon Iraklının ülke içinde yerlerinden edildiğini ve krizin korkunç boyutu nedeniyle herkese ulaşamadıklarını belirtti.

 Telefon acil yardım hattı yerlerinden edilmiş kişilerin en acil ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlamaya ve yerlerinden edilmiş kişiler hakkında güncel bilgileri almaya çalışacak.

 Geddo, acil yardım hattının özellikle kampların ve yerleşim bölgelerinin dışında yaşayanlar için önemli olduğunu kaydetti.

 Dünya Gıda Programı (WFP) Irak Direktörü Jane Pearce ise acil yardım hattının ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin insani yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini öğrenecekleri bir merkez olacağını vurguladı. Pearce bu sayede yardım götürülmeye çalışılan insanların durumlarının ne olduğunun daha iyi anlaşılabileceğini de belirtti.

 Acil yardım hattına Irak’taki cep telefonlarından 6999 numarası çevrilerek ulaşılıyor. Acil yardım hattı öncelikle Erbil’de pilot uygulama ile denendi.

 UNHCR, WFP ve BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin maddi katkılarıyla kurulan acil yardım hattı merkezi Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) tarafından yürütülüyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb