ÜST MENÜ

BM Kabil’deki terör saldırısını kınadı

Foto: UNAMA/Fardin Waezi

Foto: UNAMA/Fardin Waezi

 

Üst düzey Birleşmiş Milletler yetkilileri ve BM Güvenlik Konseyi Afganistan’ın başkenti Kabil’de barışçı bir gösteri esnasında gerçekleştirilen ve 80 kişinin ölmesine ve 230’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırını kınadı ve olayda hayatını kaybedenlerin ailerine en içten başsağlığı mesajlarını iletti.

Daeş’in üstlendiği ve 24 hafta sonunda meydana gelen terör saldırısında Kabil’in Dehmazang meydanında göstericilere yönelik olarak iki patlama meydana geldiği bildiriliyor.

BM Genel Sekreteri sözcüsü aracılığıyla yayımladığı yazılı mesajda, temel insan haklarından biri olan gösteri hakkını icra eden sivillere yöneli terör saldırısının “alçakça işlenmiş bir suç” olduğunu belirtti. Ban, faillerin adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Ban, ayrıca Afganistan halkı ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini bildirdi.

BM Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoft da yaptığı açıklamada saldırı karşısında şok olduğunu ve büyük üzüntü duyduğunu, Afganistan’da onlarca yıldır süren iç savaşın vahim sonuçlarının hala ortadan kaldırılamadığını belirtti.

BM Afganistan’a Yardım Misyonu (UNAMA) Başkanı Tadamichi Yamamoto da saldırıyı kınadı.

BM yetkilileri, şiddet ve terör eylemlerinin Afgan halkının önderliğinde ilerlenen barış, demokrasi ve istikrar yolundan sapmaya yol açmayacağını vurguladılar.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb