ÜST MENÜ

BM Kadının Statüsü Komisyonunda kırsaldaki kadınlar ve kız çocukları gündemdeydi

Fotoğraf:  UN Women/Ryan Brown

BM Kadının Statüsü Komisyonu 62. oturumunun kapanışı. Fotoğraf:
UN Women/Ryan Brown

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda Birleşmiş Milletler’in en büyük yıllık toplantısı olan Kadının Statüsü Komisyonu’nun 62. Oturumu 23 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezinde kırsaldaki kadınların güçlenmesi için çalışma sözüyle sona erdi.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve ayrımcılığın sona ermesi için küresel eylemler devam ederken toplanan Komisyon çok uzun süredir geride bırakılmış olan kırsaldaki kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve desteklenmelerinin önemini vurgulayan bir sonuç bildirgesini onayladı.

2 hafta boyunca süren toplantılar sonrası Üye Devletler’in kabul ettiği belge kırsaldaki kadınlar ve kız çocuklarının yoksulluktan kurtulmaları, haklarının garanti altına alınması, refahları ve güçlenmeleri için somut önlemler ortaya koyuyor.

Bunlar arasında toprak ve üretim varlıklarına eşit erişim, yoksulluğun sona erdirilmesi, gıda güvenliği, beslenme, insan onuruna yakışır iş, alt-yapı, teknoloji, eğitim ve sağlık hizmetlerinin sağlanması ve her türlü şiddet türünün sona ermesi yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu, 1946 yılında BM Ekonomik ve Sosyal Konsey tarafından alınan bir kararla, yine bu Konseyin işlevsel komisyonlarından biri olarak kurulmuştur. Hükümetler arası bir organ olan ve temel amacı kadın-erkek eşitliği ilkesinin uygulanmasını sağlamak olan Komisyon, her yıl Mart ayında toplanır.

UN Women tarafından organize edilen toplantılara tüm BM üyesi ülkelerden hükümet temsilcileri, BM Yetkilileri ve Sivil Toplum Kuruluşları katılım sağlamaktadır. Komisyonun 62. Oturumuna Türkiye’den Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya da dahil olmak üzere hükümet temsilcileri, BM yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarından katılım oldu.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb