ÜST MENÜ

BM kuruluşları Şam’ın kırsal kesiminde kuşatma altında olan ailelere gıda ve ilaç yardımı ulaştırdı

 
Şam’ın kırsal kesiminde kuşatma altında bulunan yerleşim alanlarına ulaşan Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları, onbinlerce ihtiyaç sahibine hayati öneme sahip sağlık malzemesi, hijyen kiti ve gıda yardımı ulaştırdı.

Dünya Gıda Programından (WFP) yapılan açıklamaya göre 41’i gıda malzemesi taşıyan toplam 49 kamyondan oluşan bir insani yardım konvoyu Pazartesi günü Doğu Guta’ya erişti. Bölge çatışmasızlık alanı olarak belirlenen dört yerden birini oluşturuyor. Suriye’de kuşatma altında olan nüfusun yüzde 95’i çatışmasızlık alanı ilan edilen söz konusu bölgelerde yaşıyor.

Gıda yardımları pirinç, bulgur, bitkisel sıvı yağ, un, mercimek, bezelye, tuz ve şekerden oluşuyor ve Kafr Batna ve Sakba bölgelerinde 40 bin kişinin bir aylık ihtiyacını karşılaması öngörülüyor.

Ayrıca, başta beş yaş altı olmak üzere yaklaşık 13 bin çocuğu akut yetersiz beslenmeye karşı korumak üzere özel gıda desteği de bölgeye ulaştırılmış bulunuyor.

Suriye’de kuşatma altındaki 10 bölgede 420 bin kişi yaşıyor. Bu kişilerin büyük bölümü de Doğu Guta’da bulunuyor ve gıdaya erşim konusunda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

WFP kuşatma altındaki bölgeye erişimi sağlayan tek noktanın kapalı olması nedeniyle Doğu Guta’da gıda fiyatlarının iki kat arttığını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da söz konusu konvoyla bölgeye altı kamyon yardım malzemesi ulaştırmış bulunuyor. Söz konusu yardımlar çocuklara yönelik gıdalar, vitamin ve mineral takviyelerini ve padiatrik kitleri içeriyor. Yardım malzemeleri arasında hijyen kitleri, gıda destekleri ve enerji yiyecekleri de yer alıyor.

Doğu Guta’da insani durumun kötüleşmesi sonucu çocukların ve annelerinin sağlık sorunlarında da artış yaşanıyor. Konvoyla birlikte bölgeye giden UNICEF Suriye temsilcisi Fran Equiza, kuşatma altındaki Doğu Guta’da yaşananlardan en derinden etkilenenlerin çocuklar ve anneleri olduğunu vurguluyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb