ÜST MENÜ

BM Mahkemesi Radovan Karadzic’i Srebrenitsa’da Soykırımdan Suçlu Buldu

Radovan Karadzic ilk kez mahkemeye 2008 yılında çıkarıldı Temmuz 2008. Foto: ICTY

Radovan Karadzic ilk kez mahkemeye 2008 yılında çıkarıldı Temmuz 2008. Foto: ICTY

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Radovan Karadzic’in Bosna-Herkes’in Srebrenitsa şehrinde 1995 yılında soykırım yapmaktan suçlu bulunmasının, hem eski Yugoslavya halkları hem de uluslararası ceza sistemi için “tarihi” bir gelişme olduğunu belirtti.

Ban, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada uluslararası topluluğun kararlı bir şekilde hareket etmesi halinde kanun kaçaklarının adaletten kurtulamayacağını belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin de kararla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “büyük önem” taşıdığını belirttiği kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Zeyd, mahkemenin kararının sadece Bosna-Hersek’te işlenen suçların kurbanları için değil dünyanın dört bir yanında benzer saldırılarla karşılaşanlar için de büyük sembolik bir önem taşıdığını söyledi.

Zeyd, mahkeme kararının temyiz edilebileceğini, ancak yine de kendilerini dokunulmaz derecede güçlü sananların bile işledikleri suçlar nedeniyle adalete hesap vereceklerini ortaya koyduğunu ifade etti.

Mahkeme, Karadzic’i, kendisini Bosna Sırp Cumhuriyeti ilan eden bölgenin Başkanlığını yaptığı dönemde Srebrenitsa’da 1995 yılında işkence ve zulüm, toplu yok etme, öldürme, tehcir, insanlık dışı eylemler, terör, sivillere saldırı ve rehin alma sonucu soykırımdan suçlu bulundu. Karadzic, Bosna Hersek’teki başka bölgelerde 1992 yılında soykırım yaptığı iddiasından ise beraat etti.

Zeyd, Karadzic hakkındaki mahkeme kararının, Karadzic hakkındaki suçlamaların siyasi manipülasyon olduğu yönündeki iddiaları da çürüttüğünü söyledi. Zeyd kararın Karadzic’in toplu öldürme ve yıkımın mimarı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Karadzic davasının ister Avrupa ister başka bir yerde olsun milliyetçi duyguları istismar eden ve azınlıkları hedef göstererek büyük toplumsal yıkıma yol açan liderlerin önünü kesmesi gerektiğini söyledi.

Zeyd, insanları kine, ayrımcılığa ve şiddete kışkırtan söylemlerin söndürülemeyen yangınlara yol açtığını belirtti ve “Bunun eski Yugoslavya’da nasıl korkunç bir şekilde kan dökülmesine yol açtığını gördük” dedi.

Kararın açıklanmasını takiben Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Serge Brammertz yaptığı açıklamada “20 yıldır kurbanlar bizden adaletin yerine getirilmesini bekliyordu. Binlerce insan buraya gelerek hikayelerini anlattı ve cesurca acıları ile yüzleşti. Bugün burada verilen karar ile bize gösterilen inanç karşılığını bulmuş oldu. Adalet yerini buldu” dedi.

Savcı, mahkeme kararının dünyanın dört bir yanında adaleti bekleyen şiddet ve zulüm kurbanlarının bir kez daha hatırlanmasına katkı yapmasını umduğunu, alınan kararın adaletin yerini bulacağını ortaya koyduğunu ifade etti.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb