ÜST MENÜ

BM Mali’de 6 Barışgücü askerinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Mali’deki BM Misyonu ((MINUSMA) kapsamında görev yapan 6 barışgücü askerinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı kınadı.

mali07

MINUSMA barışgücü askerleri Mali’de devriye görevinde. Fotoğraf: MINUSMA/Marco Dormino

 Genel Sekreter, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklada, bm barışgücüne yönelik saldırıların uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olduğunu belirtti ve sorumluların en kısa sürede adalet önüne çıkarılmasını istedi.

 Olayda hayatını kaybeden barışgücü personeli Burkina Faso’ya ait askeri birlik üyesiydi. Mali’nin Goudam-Timbuktu bölgesinde gerçekleştirilen saldırı ile MINUSMA’nın göreve başladığı 25 Nisan 2013 tarihinde bu yana hayatını kaybeden barışgücü personeli sayısı 42’ye, yaralananların sayısı ise 166’ya çıktı.

 Ban, saldırıların BM’nin Mali halkına ve barış sürecine verdiği desteği sürdürmesine engel olamayacağını vurguladı. Ban, olayda hayatını kaybeden Barışgücü personelinin ailelerine başsağlığı diledi ve Mali’ye barış getirmek için görevlerini sürdüren kadın ve erkek barışgücü personeline de teşekkürlerini iletti.

 BM Güvenlik Konseyi de yaptığı açıklama ile saldırıyı kınadı ve saldırının uluslararası hukuka göre bir savaş suçu olduğunu belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb