ÜST MENÜ

BM Medeniyetler İttifakı Aşırılıkçı Şiddetin BM İlkelerine karşı olduğunu vurgulayarak başladı

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu Bakü’de 26 Nisan 2016 tarihinde başladı. Fotoğraf: Masayoshi Suga/BM Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu Bakü’de 26 Nisan 2016 tarihinde başladı. Fotoğraf: Masayoshi Suga/BM Haber MerkeziMedeniyetler

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC)  Başkanı Nasır Abdülaziz El-Naser aşırılıkçı şiddeti önlemek için nefret ve güvensizlik söylemlerinin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplanan BM Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu’nun açılış oturumunda konuşan El-Naser, İttifak’ın köktencilik ve kutuplaşma ile mücadele etmek üzere kurulduğunu, bunu yaparken kültürler arası daha fazla anlayış olması, dünyanın daha barışçı bir yer olması için çaba gösterdiğini belirtti.

El-Naser, bu yıl ki temanın “Kapsayıcı toplumlarda birlikte yaşamak” olduğunu hatırlattı ve BM’nin 4 temel ilkesi olan barış ve güvenlik, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve kalkınma ile örtüştüğünü kaydetti. Medeniyetler İttifakı’nın bu yılki temasının ayrıca özellikle sürdürülebilir kalkınma için barışçıl ve kapsayıcı toplumlar inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Barış ve Adalet başlığını taşıyan 16. Hedef başta olmak üzere 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile de örtüştüğünü vurguladı.

Medeniyetler İttifakı aralarında hükümet başkanları, siyasi yetkililer, sivil toplum temsilcileri, dini liderler ve gençlik temsilcilerinin olduğu 2500 katılımcıyı bir araya getiriyor.

El Naser, toplumlar arasında refah ve fırsatlar bağlamındaki farklılıkların artmasının marjinalleşme ve dışlanmaya neden olduğunu, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, özellikle genç işsizliği olmak üzere işsizliğin köktenciliği ateşlediğini ve insanları aşırı uç taraftarlığına ve şiddete ittiğini belirtti.

El-Naser, hayatlarında bir gelecek ve anlam görmeyen insanların ve özellikle gençlerin terrörist gruplara katıldığını kaydetti ve gençlere ulaşıp onların potansiyellerinin ortaya çıkarılmasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

El-Naser, aşırı uç taraftarlığı ve neden olduğu şiddetin Birleşmiş Milletler’in amaç ve ilkelerine “hakaret” anlamına geldiğini de ifade etti.

BM Medeniyetler İttifakı’nın açılışına gönderdiği mesajda Genel Sekreter Ban Ki-moon da İttifak’ın 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin gerçekleşmesinde ve aşırılıkçı şiddet ve teröre nelerin neden olduğunun ortaya çıkarılmasında oynayacağı önemli role dikkat çekti.

Ban, aşırı uç taraftarlarının bölerek ve dışlayarak amaçlarına ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti ve şüphe ve korkunun hüküm sürdüğü bu günlerde İttifak’ın güven ve anlayış sunduğunu vurguladı.

Küresel Forum’un açılışında Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev de konuştu.  140’ın üzerinde ülke temsilcisine hoş geldiniz diyen Aliyev, Azerbaycan’ın Doğu ve Batı arasında sadece coğrafi değil aynı zamanda kültürel bir köprü de olduğunu kaydetti.

Forum’un açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da terör ve terörizmin İslam dini ile hiçbir ortak yanı olmadığının altını çizdi. Erdoğan, teröristlerin ne bir dini bağı ne de ulusal bir kimlikleri olduğunu belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb