ÜST MENÜ

BM, modaya uygun giyinmenin çevre üzerindeki etkisine vurgu yapmak için girişim başlattı

 

Untitled

Bir kot pantolon üretebilmek için yaklaşık 7 bin 500 litre su tüketilmesi gerekiyor. Bu da ortalama bir insanın 7 yıllık içme suyu ihtiyacına karşılık geliyor. Bu bilgi modaya uygun giyinmenin çevreye etkilerinin sadece biri. Modaya uygun giyinmenin tek bedeli kıyafetin etiketi ile sınırlı kalmıyor.

Çevreyi kirleten endüstriler sorulduğunda akla muhtemelen enerji, taşımacılık ve hatta gıda sanayi gelebilir. Ancak, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD)’a göre moda endüstrisi çevreyi en fazla kirletenler arasında ikinci sırada yer alıyor.

UNCTAD, her yıl moda endüstrisinin 93 milyon metre küp su kullandığını, bunun da 5 milyon kişinin su ihtiyacına karşılık geldiğini belirtiyor. Ayrıca, her yıl 1 milyon ton mikrofiberin denizlere döküldüğü, bunun da 3 milyon varil petrole karşılık geldiği ifade ediyor.

Tüm uluslararası uçuşlar ve denizcilik faaliyetlerinin toplamından daha fazla karbon salınımına yol açtığı aktarılıyor. 

Moda sektöründe tasarımların sık sık değiştirilmesinin (hızlı moda) yaygın olarak görüldüğü, bu da müşterilerin ucuz fiyata aldıkları kıyafetleri sık sık yenilemeleriyle sonuçlandığı belirtiliyor. BM uzmanları da dahil olmak üzere bir çok uzman aşırı arzın sadece çevresel sorunlar yaratmadığını, sosyal ve ekonomik etkileri olduğunu da aktarıyor. Uzmanlar 2000-2014 yılları arasında dünya genelinde tekstil sektörünün üretiminin iki kat artmış olmasının üretimin etik ve sürdürülebilir hale getirilmesini şart kıldığını sözlerine ekliyor.

Sürdürülebilir olabilmek için yenilikçi yaklaşımlar gerekiyor

İstatistiki bilgilerin vehametine rağmen moda endüstrisi ve tüketicilerin, alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiği anlayışana her geçen gün daha fazla destek verdiği aktarılıyor. Büyük zincir mağazalar da dahil olmak üzere bir çok firma iş stratejilerine sürdürülebilirlik ilkelerini eklemeye devam ediyor.

Küçük şirketler de bu yolda adımlar atarak iş modellerini sürdürülebilir üretim üzerine inşa ediyor.

Tanınmış şahsiyetlerin bu konuda farkındalık yaratmasının da büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

BM’nin rolü

Moda endüstrisinin çevre ve sosyal yapıya yönelik etkilerini durdurmak ve defilelerin dünya ekosistemlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayan araçlar haline getirilmek için Mart ayında Nairobi’de düzenlenen BM Çevre Asamblesinde 10 farklı BM kuruluşu Sürdürülebilir Moda için BM İttifakını oluşturdu. 

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb