ÜST MENÜ

BM muhtemel küresel grip salgınıyla başa çıkmaya yönelik yeni stratejisini açıkladı

nih

Birleşmiş Milletler öncülüğünde hazırlanan yeni plan ile her yıl yaklaşık bir milyar insanı etkileyen grip hastalığının “gerçek” anlamda küresel bir salgına dönüşmesinin önlenmesi amaçlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Ghebreyesus 11 Mart’ta planı tanıtma toplantısında yaptığı konuşmada, asıl sorunun küresel grip salgınının çıkıp çıkmayacağı olmadığını, ne zaman çıkacağı olduğunu söyledi.

“Küresel grip salgını tehdidi her zaman var” diyen Dr. Ghebreyesus, hayvanlardan insanlara bulaşarak küresel bir salgın yaşanmasının “gerçek” bir tehdit olduğunu söyledi.

DSÖ’ye göre grip dünyanın en büyük halk sağlığı sorunlarından biri olmayı sürdürüyor ve her yıl 290 bin ila 650 bin kişinin ölümüne neden olduğu belirtiliyor.

Küreselleşme, kentleşme ve insanların daha fazla seyahat ediyor olması nedeniyle gelecekte yaşanacak bir salgının daha hızlı yayılma ihtimali olduğunu belirten DSÖ, gribin solunum yolu rahatsızlıklarının yanı sıra kalp krizi, felç ve ileri boyutta zatürre gibi hastalıklara da yol açtığını vurguluyor.

Salgınlar düşük gelirli ülkeleri daha fazla etkiliyor 

DSÖ’nün grip salgınına karşı hazırladığı 11 yıla yayılan ve ülkelerin ulusal programlarını güçlendirilmesini öngören küresel planın üç ana hedefi bulunuyor:  mevsimsel grip vakalarının azaltılması, hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimalinin en aza indirilmesi ve muhtemel salgının etkilerinin kısıtlanması.

DSÖ ayrıca, daha etkili aşılama ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere gribin önlenmesi, belirlenmesi, kontrolü ve tedavisine yönelik daha iyi araçların ortaya konması çağrısı yapıyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb