ÜST MENÜ

BM Mülteci Örgütü: Avrupa göçmen krizi için birlikte çalışmalı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak, geçmişte benzeri görülmemiş göçmen krizine cevap verebilmek için kolektif bir müdahale formüle etmeleri gerektiğini söyledi.

08-26-2015Guterres_UNHCR

BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Guterres Cenevre’de yaptığı basın toplantısında, “Bu yılın başından bu yana 293 bin göçmen ve mülteci Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalıştı, 2440 kişi bu yolculuk sırasında öldü” diye konuştu.

Cenevre’yi ziyaret etmekte olan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’n de katıldığı basın toplantısında Guterres göçmen krizi ile Avrupa ülkelerin tek tek değil toplu olarak mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Guterres 293 bin rakamının eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya, Sırbistan, Macaristan ve Yunanistan için büyük bir rakam olabileceğini ancak tüm Avrupa kıtası ve 508 milyon nüfusu düşünüldüğünde aslında düşük bir rakam olduğunu kaydetti ve Türkiye, Ürdün, Irak, Mısır ve nüfusunun üçte birini Filistinli ve Suriyeli mültecilerin oluşturduğu Lübnan gibi ülkelerin çabaları değerlendirildiğinde ise bu rakamın daha da düşük kaldığını vurguladı.

Mülteciler Yüksek Komiseri, “Birlik sergiler, ortak sorumluluk alırsa Avrupa’nın bu zorlukla mücadele için yeterli kapasite ve büyüklüğe sahip olduğu ortada” dedi.

21 ve 22 Ağustos tarihlerinde Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’nın Yunanistan ile sınırını kapatması sonucu binlerce göçmen zorla sınırı geçmeye çalışmıştı.

Çoğunluğu Suriye’den gelen göçmenler ilk olarak Türkiye’den Akdeniz yoluyla Yunanistan’a geçiyor ve ardından Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’dan Sırbistan’a geçerek Batı Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyor.

Guterres, Suriyeli Mülteciler Müdahale Planının toplamda sadece yüzde 41’inin, Türkiye içinse sadece yüzde 21’inin fonlanabildiğini de hatırlattı.

Guterres “Bu insanların çektiği tüm acıları hesaba katarak, hızla ve etkin olarak harekete geçmeliyiz” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb