ÜST MENÜ

BM Mülteci Örgütü uyardı: Dünya’da 12 milyon vatansız var

© UNHCR/Roger Arnold Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’da vatansız bir aile.

© UNHCR/Roger Arnold
Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’da vatansız bir aile.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Dünya’da yaklaşık 12 milyon kişinin vatansız olduğunu, bu durumun etkisinin korkunç olabileceğini bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi konuyla ilgili olarak “Bu gezegendeki her bir kişinin bir vatandaşlığa ve nereye ait olduğunu söylemeye hakkı vardır” dedi. Grandi Dünya devletlerine seslenerek bu sorunu ortadan kaldırmalarını istedi. Grandi “insani, etik ve siyasi açıdan yapılacak doğru şey budur” dedi.

Yüksek Komiser Grandi vatansız insanların eğitim, sağlık hizmeti alma, yasal olarak bir işte çalışma gibi temel insan haklarından mahrum kaldıklarını belirtirken, sorunun en önemli nedeni olarak ulusal yasalardaki ayrımcılığın görüldüğünü sözlerine ekledi.

Dünya’da sadece 25 ülkede bir anne, baba ile eşit olarak çocuklarına vatandaşlığını verebiliyor. Madagaskar ve Sierra Leone bu konu hakkındaki yasalarını yeni değiştiren ülkeler arasında yer alıyor.

2014 yılında BM Mülteci Örgütü tüm Dünya’da vatansızlığı 10 yılda sona erdirmek için bir kampanya başlatmıştı. Kampanya başladığından bu yana daha önce vatansız olan 166 bin kişi vatandaşlık elde etti.

Vatansız insanların büyük çoğunluğu Asya ve Afrika kıtalarında yaşıyor.  Bazı ülkelerde yüzbinlerce vatansız insan yaşıyor. Kaç kişinin vatansızlıktan etkilendiği ya da risk altında olduğunu belirlemek de kolay değil. 2017 yılında yaklaşık 70 ülke ülkelerinde 3.9 milyon vatansız olduğunu bildirdi. Ancak UNHCR doğru rakamın 3 kat ya da daha fazla olduğunu tahmin ediyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb