ÜST MENÜ

BM, Musul harekatı öncesinde sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmak üzere askeri bölgelere nakledildiğini söylüyor

Musul harekatına karşılık Daeş’in ateşe verdiği petrol kuyularından yükselen duman bulutu tüm çevreyi etkiliyor - IOM/Jennifer Sparks

Musul harekatına karşılık Daeş’in ateşe verdiği petrol kuyularından yükselen duman bulutu tüm çevreyi etkiliyor – IOM/Jennifer Sparks

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Adama Dieng, Musul’a yönelik harekata karşlılık Daeş’in attığı adımların uluslararası insan hakları ve uluslararası insani hukukun tamamen ihlal edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Çok sayıda sivilin Daeş tarafından kaçırıldığı ya da infaz edildiği, bu sivillerin canlı kalkan olarak kullanıldığı, Daeş liderlerinin halkı şiddete teşvik ettiği yönünde haberlerin alındığı bildiriliyor. Ayrıca, Daeş’in kimyasal silah kullandığı ve Irak güvenlik birimlerinde çalışanların, aileleri ile birlikte Daeş tarafından cezalandırıldıkları belirtiliyor.

Özel Danışman, Daeş hakkındaki bu iddiaların ileride savaş suçu mahkemesine sunulmak üzere ciddiyetle kayıt altına alınmasını istedi.

Dieng ayrıca Irak hükümetini de Musul operasyonunda uluslararası hukuka uygun davranmaya ve güvenlik birimleri ve silahlı milis grupların şiddet uyguladığı iddialarının vakit geçirilmeden etkin bir şekilde soruşturtulmasını ve sorumluların adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Dieng, etnik ve dini grupların Sunni kesime karşı şiddet uygulayabileceği yönünde endişe duyulduğunu, böyle bir durumun kabul edilemez olduğunu ve Irak hükümeti ve dini liderlerinin bu yöndeki gelişmeleri önlemek için yaptıkları çağrıların olumlu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklamada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden geldi. Sözcü Ravina Shamdasani, Daeş’in onbinlerce sivili Musul’a yönelik olarak koalisyon güçlerinin yaptığı harekatı engellenmek üzere askeri tesislerin etrafına canlı kalkan olarak zorla yerleştirdiği hakkında ellerine bilginin ulaştığını belirtti.

Shamdasani, 25 bin sivilin Musul ve çevresindeki Daeş askeri tesislerine zorla nakledildiğini, daha fazla sivilin canlı kalkan amaçlı kullanılmasına yönelik çabaların koalisyon güçlerinin hava devriye unsurlarınca önlendiğini söyledi.

“Onbinlerce sivilin can güvenliğinden derin endişe duyuyoruz” diyen Shamdasani tüm tarafları sivillerin korunmasını şart koşan uluslararası hukuka saygılı olmaya çağırdı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb