ÜST MENÜ

BM: Musul’da siviller hava harekatlarının ve keskin nişancıların hedefi olmaktan kurtarılmalı

Musul’da bir aile, Daeş’in bombalı araç ile yaptığı saldırının hemen sonrasında tahrip olan evlerinden kaçmak zorunda kalıyor. UNHCR/Ivor Prickett

Musul’da bir aile, Daeş’in bombalı araç ile yaptığı saldırının hemen sonrasında tahrip olan evlerinden kaçmak zorunda kalıyor. UNHCR/Ivor Prickett

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, batı Musul’da son günlerde Daeş saldırıları ve Irak hava kuvvetlerinin bombalaması sonucu yaşanan toplu sivil olümlerini kınadı.
El Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, “Daeş’in saldırılara karşı çocuk, kadın ve erkekleri [canlı] kalkan olarak kullanma stratejisi son derece korkakça ve utanç verici bir davranış. İnsan onurunun ve ahlakının en temel standartının ihlali. Uluslararası insani hukuka göre insanları [canlı] kalkan olarak kullanmak savaş suçudur” dedi.

El Hüseyin, Daeş’in sivilleri canlı kalkan olarak kullanması sonucu hava harekatlarının siviller için de ölümcül hale gelebildiğini, bu durumdan dolayı endişe duyduklarını belirtti. İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve BM Irak’a Yardım Misyonu (UNAMI) 17-22 Mart tarihleri arasında en az 307 sivilin öldüğünü 273’ünün ise yaralandığını teyid etti.

Bu olaylar arasında en büyük kayıp, 17 Mart tarihinde batı Musul’da Daeş hedeflerine yönelik olduğu belirtilen hava harekatı sırasında bir evin bombalanması sırasında yaşandığı ifade ediliyor. Görgü tanıkları Daeş’in en az 140 sivili bir eve zorla sokarak canlı kalkan olarak kullandığını ifade etti. Görgü tanıkları ayrıca Daeş’in evin içine bubi tuzaları yerleştirdiğini de belirtti.

Resmi rakamlara göre sadece söz konusu olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 61’i buluyor.
El Hüseyin, ayrıca Irak hükümeti ve ortaklarını, savaş taktiklerini acil olarak gözden geçirerek, uluslararası hukuka uygun bir şekilde sivillerin kesinlikle en az etkilenecekleri yöntemlerin kullanılmasını sağlamaya çağırdı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb