ÜST MENÜ

BM: Musul’dan kaçan sivillerin sayısı yardım operasyonlarının sınırlarını zorluyor

Musul’dan kaçan siviller yaşlıları saatlerce iterek güvenli yerlere ulaşmaya çalışıyor. Fotoğraf: IRIN/Tom Westcott

Musul’dan kaçan siviller yaşlıları saatlerce iterek güvenli yerlere ulaşmaya çalışıyor. Fotoğraf: IRIN/Tom Westcott

Birleşmiş Milletler’in Irak’taki insani yardım koordinatörü Lise Grande Daeş’in elinden Musul’u geri almak için askeri operasyonların başlamasından bu yana yarım milyon kişinin yerlerinden olduğunu ve bu durumun yardım operasyonlarının sınırlarını zorladığını belirtti.

BM İnsani Yardımların Koordinasyonu Ofisi (OCHA) tarafından yayınlanan basın açıklamasında Grande “çatışmalar başladığında en korktuğumuz senaryo bir milyon kişinin Musul’dan kaçmasıydı. Hali hazırda 493 binden fazla kişi neredeyse her şeylerini geride bırakarak kaçtı” ifadesini kullandı.

Musul kentinden kaçanların sayısının arttığını vurgulayan Grande, ellerinden geleni yaptıklarını ancak çatışmaların uzun süredir devam ettiğini ve daha Musul’un eski kent bölgesine erişilmediğini belirtti.

Musul’un batısında Daeş’in kontrol altında tuttuğu bölgede hala 500 bin kişinin olduğu ve bunlardan 400 bininin de yoğun nüfusa sahip eski kent bölgesinde olduğu düşünülüyor.

Yardım kuruluşları insani yardımları artırmaya ve gelecek gün ve haftalarda Musul’dan kaçacaklar için kamplar kurmaya çalışsalar da imkanlar sınırları zorluyor.

Geçen Ekim ayında çatışmalar başladığından bu yana gıda, su, barınma olanakları, acil durum setleri, sağlık malzemeleri ve psiko-sosyal destek dahil olmak üzere 1.9 milyon kişiye hayat kurtarıcı yardım ulaştırıldı.

Grande “Hem Musul’dan kaçmış hem de kalmış ailelere ulaşıyoruz ancak Musul operasyon sınırlarımızı zorluyor” dedi.

BM insani yardım yetkilisi Grande, Musul’da sivillerin büyük risk altında olduklarını, sivillere ateş edildiğini, ailelerin malzemelerinin tükenmekte olduğunu, ilaç ve su sıkıntısı olduğunu da kaydetti.

Basın açıklamasında savaşan tüm taraflara sivillerin güven altında olmalarını ve ihtiyaçları olan yardıma ulaşmalarını uluslararası insani hukuk kuralları çerçevesinde temin etmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Grande “Sivillerin korunmasından daha önemli hiçbir şey yok” diye vurguladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb