ÜST MENÜ

BM: Myanmar’daki koşullar Rohingyaların güvenli geri dönebilmeleri için henüz uygun değil

Bangladeş’in Cox’ Bazar bölgesinde Rohingya mültecileri yiyecek dağıtımını bekliyor. Fotoğraf: UNHCR/Andrew Mconnell

Bangladeş’in Cox’ Bazar bölgesinde Rohingya mültecileri yiyecek dağıtımını bekliyor. Fotoğraf: UNHCR/Andrew Mconnell

Birleşmiş Milletler Rohingya müslümanlarının Myanmar’a güvenli bir şekilde dönüşleri için şartların oluşmadığını ayrıca yardım kuruluşları, basın ve diğer bağımsız gözlemcilerin bölgeye erişimine yapılan kısıtlamaların hala devam ettiğini bildirdi.

Myanmar ve Bangladeş 2 ay önce Rohingya mültecilerinin evlerine gönüllü olarak dönmeleri konusunda bir plan üzerinde anlaşmışlardı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Adrian Edwards Cenevre’de haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada “mültecilerin gönüllü olarak, güvenli ve onurlu biçimde dönme haklarını garanti altına alması için Myanmar’a Arakan Eyaletinde kısıtlamasız insani erişim ve gerçek ve devamlı bir çözüm için koşulları sağlaması adına yeniden çağrı yapıyoruz” dedi.

Bölgeye erişim olması mevcut koşulların ve geri dönüşler için Arakan’ın elverişli olup olmadığının değerlendirilmesini sağlayacak olması bakımından önem taşıyor.

UNHCR sözcüsü geri dönüşlerin güvenli, gönüllü ve sürdürülebilir olmasının sağlanması için mültecilere koşulların ne olması gerektiği konusunda danışılması ve mültecilerin uygun biçimde konu hakkında bilgilendirilmeleri gerektiğini belirtti.

Sözcü Edwards, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından başkanlık edilen Arakan Danışma Komisyonunun Myanmar’ın Arakan Eyaletinde barış ve güvenlik için gerekli önerilerinin de tam olarak uygulanmasının önemine dikkat çekti. Komisyonun önerileri arasında toplulukların diyaloğa girmesi, hareket özgürlüğü sağlanması, Müslüman toplulukların vatandaşlık statüleri ile ilgili çözümlerin sağlanması yer alıyor.

Edwards bu önerilerin gerçeğe dönüştürülmesinin geri dönüşler konusunda mültecilerin güven duymasını sağlayacağını, aksi takdirde tehlikeli ve aceleye getirilen geri dönüşlerin şiddet olaylarını yeniden alevlendirebileceğini belirtti.

2017 yılının Ağustos ayından bu yana 650 binden fazla Rohingya müslümanı Myanmar’ın Arakan Eyaletindeki evlerini terk etmek zorunda kalmış ve Bangladeş’in güneyindeki Cox Bazar bölgesine sığınmıştı.

 

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb