ÜST MENÜ

BM: Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşandığı bildirilen cinsel istismar iddiaları “en kapsamlı şekilde” araştırılmalı

Blue_helmet_flack

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde meydana geldiği iddia edilen cinsel istismar olaylarının “tiksindirici” olduğunu söyledi ve BM ve Fransız askerleri ile silahlı gruplar hakkındaki iddiaların en kapsamlı şekilde araştırılmasını istedi.

“Bir çok kadın ve kız çocuğuna yönelik gerçekleştirildiği belirtilen tiksindirici cinsel istismar iddiaları en kapsamlı şekilde araştırılmalı” diyen Zeyd, iddiaları son derece ciddiye aldıklarını belirtti. Zeyd, “Kurbanların korunması ve gerekli tüm bakımın sağlanması hayati öneme sahip bulunuyor” dedi.

Söz konusu iddiaların büyük bölümünü Kemo bölgesinde 2013-2015 yıllarında görev yapan Burundi ve Gabon birliklerindeki askelerler ile Orta Afrika Cumhuriyetinde Sangaris isimli harekat ile BM Barışgücüne destek olan Fransız askerleri ile ilgili olduğu belirtiliyor. Ülkenin diğer bölgelerinde ortaya çıkan istismar iddiaları da araştırmaların kapsamında bulunuyor.

Zeyd, “Söz konusu askelerin ülkeleri, istismaların sona ermesi, söz konusu eylemleri yapanların uygun şekilde cezalandırılması ve ileride benzer ihlallerin olmasının önlemesi için daha fazlasını yapmak zorunda. Aksi takdirde bu korkunç istismar döngüsü hiçbir zaman sona ermez” dedi.

Zeyd, reşit olmayan şahıslara tecavüz etmek gibi suçları işleyen askerleri sadece utanç içinde ülkelerine geri göndermenin yeterli olmayacağını belirtti ve BM’nin benzer suçların üstünün örtülmemesi ve üye devletlerin daha fazla önlem almaları için elinden gelen tüm çabayı ortaya koymaya devam edeceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sözcüsü tarafından yapılan açıklamada BM Orta Afrika Cumhuriyeti Misyonu (MINUSCA) tarafından 25 Mart tarafından kamu oyuna verilen bilgide yeni cinsel istismar iddialarının ortaya çıktığının ifade edildiği aktarıldı.

İddialarla ilgili araştırmalar ise MINUSCA başkanlığında oluşturulan ve BM İç Soruşturma Dairesi (OIOS), BM Nüfus Fonu (UNFPA), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’in katılımıyla oluşturulan ekip tarafından yürütülüyor.

Bir yandan iddialar hakkında soruşturmalar sürdürülürken diğer yandan da kurbanlara psiko-sosyal ve sağlık hizmetleri sunuluyor.

BM, iddiaların muhatabı barış gücü askerlerinin ülkeleri olan Burundi, Gana ve Fransız hükümetlerine iddialar hakkında bilgi vermiş bulunuyor. Söz konusu ülkelerden hali hazırda devam eden soruşturmalara katılmak üzere acil olarak müfettiş göndermeleri isteniyor.

Ayrıca, Güvenlik Konseyi’ne de konuyla ilgili bilgi sunulacağı belirtiliyor.

Son istismar iddiaları nedeniyle şoke olduğunu belirten BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Kurbanlar ve aileleri üzerinde yoğunlaşmalıyız. Akla gelecek en korkunç şekilde ruhi sarsıntıya uğramış kadınlar ve çocuklar söz konusu” dedi.

Ban, Orta Afrika Cumhuriyetinde daha bir kaç gün önce demokratik yollardan seçilmiş bir başkanın iş başına gelmesi ile geçiş sürecinin tamamlandığını, ancak insanları korumaları için ülkeye gönderilen askerlerin bazılarının karanlık yollara saptığı gerçeği ile yüzleşilmesi gerektiğini söyledi. Böyle suçlar karşısında sessiz kalınamayacağını ifade eden Ban, BM’nin söz konusu “tiksindirici” iddiaların üzerine kararlılıkla gittiğini söyledi.

Ban, söz konusu BM girişimlerinin tam anlamıyla başarılı olabilmesi için Üye Devletlerin de aynı kararlılıkta hareket etmesi gerektiğini söyledi ve Barışgücü gibi kurumlara olan inancın ve güvenin mutlaka yeniden kazanılması gerektiğini belirtti.

BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft da iddialar karşısında şoke olduğunu ve Üye Devletleri konu hakkında bilgilendireceğini söyledi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb