ÜST MENÜ

BM Ortadoğu Barış Süreci Koordinatörü İsrail’in yeni yerleşim yerlerini oluşturmasının yarattığı sorunlar konusunda Güvenlik Konseyine bilgi sundu

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Güvenlik Konseyi’ni video konferans aracılığıyla bilgilendiriyor. BM/Manuel Elias

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Güvenlik Konseyi’ni video konferans aracılığıyla bilgilendiriyor. BM/Manuel Elias

 

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, son üç ay içinde İsrail’in Batı Şeria’da 1200 yeni konut içeren 22 planı hayata geçirerek yerleşim alanlarını genişletmesinin Ortadoğu sorununa iki devletli çözüm çabalarını zayıflattığını söyledi.

Mladenov, Güvenlik Konseyi’nin 2334 sayılı kararının uygulanışı konusunda Konsey’e yaptığı bilgilendirme konuşmasında İsrail’den Doğu Kudüs dahil olmak üzere yerleşim yeri inşa faaliyetlerine  acil olarak ve tümüyle son vermesini istedi.

Özel Koordinatör, İsrail’in “yasadışı yerleşim alanlarını genişletmesi iki devletli çözümü daha fazla tehdit ediyor ve barış ihtimalini zayıflatıyor” dedi.

Mladenov şiddet ve kışkırtmaların nefreti, karşılıklı güvensizliği ve korkuyu ateşlediğini, İsraillilere yönelik terör eylemlerinin ve geçenlerde Filistin Başbakanına yönelik suikast girişiminin durumun istikrarsızlaşmasına ve aşırı uç taraftarlarının güç kazanmasına yol acabileceği uyarısında bulundu.

Mladenov, ABD’nin 6 Aralık 2017 tarihinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini ilan etmesini takiben Batı Şeria’nın yanı sıra Doğu Kudüs ve Gazze’de gösterilerin ve çatışmaların devam ettiğini ifade etti.

Güvenlik Konseyinin 2334 sayılı kararı ile taraflardan provokasyon, kışkırtma ve tahrik edici söylemlerden kaçınmalarını istediğini hatırlatan Özel Koordinatör, söz konusu karara uymayan açıklamaların yapıldığını belirtti.

Mladenov, konuşmasının sonunda uluslararası topluluktan ihtilafın gidişatını değiştirecek ve adil ve sürdürülebilir barış hedefini güçlendirecek somut adımlar atmasını istedi ve “Filistin ve İsrailli kuşaklar çatışmalarla şekillendi. Farklı bir gelecek, karşılıklı saygı, onur üzerine bir gelecek inşa edilebileceği ve değişim için gerçek bir arzu varsa, en derin ve en acı dolu bölünmüşlüklerin bile çözülebileceğine dair inancı ortaya koyma zamanıdır” dedi.

, ,



Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb