ÜST MENÜ

BM Özel Raportörü Myanmar’da Müslüman avukatın öldürülmesini şiddetle kınadı

Myanmar insan hakları özel raportörü Yanghee Lee. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Myanmar insan hakları özel raportörü Yanghee Lee. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Myanmar’da insan haklarının durumu Özel Raportörü Yanghee Lee Myanmar’ın anayasa hukuku uzmanı, iktidardaki Ulusal Demokrasi Birliği (NLD)’nin yasal danışmanı ve saygın Müslüman avukatlarından U Ko Ni’nin vahşice öldürülmesini şiddetle kınadı.

Özel Raportör, “Sadece bir hafta önceki de dahil olmak üzere ülkeye her ziyaretimde buluştuğum çok saygın ve bilgili bu kişinin anlamsız bir şekilde öldürülmesinin derin şoku içindeyim” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR)’nden yapılan açıklamaya göre U Ko Ni 29 Ocak Pazar günü Endonezya’dan geldiği Yangon havaalanının önünde öldürüldü.

Lee ayrıca “Bu hareket aynı zamanda çocuklara karşı da bir şiddet eylemiydi. Eylem bir çocuğu en feci şiddet olaylarından birine tanıklık etmek zorunda bırakarak U ko Ni torununun elini tutarken yapıldı” diye konuştu.

Olayla ilgili bir şüpheli yakalanırken, Özel Raportör Lee Myanmar Hükümetine bu eylemi açık bir şekilde kınamaya ve uygun etkili ve tarafsız bir şekilde araştırmaya çağırdı.

Lee olayın arkasındaki sebep henüz belirlenmedi ancak Myanmar insan hakları özel raportörü Myanmar’daki herkesi olumsuz duyguları kışkırtacak hareketlerden kaçınmaya ve nefret ve şiddete karşı birlik olmaya çağırdı.

Lee kısa süre önce Myanmar’a 12 gün süren bir ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyareti sonu yaptığı açıklamada ülkede insan hakları savunucular, avukatlar, gazeteciler ve hassas konularda çalışanların risk altında olmalarından duyduğu endişenin altını çizmişti.

Özel Raportör “U Ko Ni’nin ölümü insan hakları savunucuları ve Myanmar için çok büyük bir kayıptır. Devlet Başkanı ve NLD Hükümeti bu duyarsız eylemin temeline inmeli ve onun ailesine ve hepimize cevap vermelidir” ifadelerini kullandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb