ÜST MENÜ

BM: Paris İklim Değişikliği ile Mücadele Anlaşması uzun vadeli çözümleri hedeflemeli


TR_Paris


Dünya liderleri, Aralık ayında Paris’te kabul edilen İklim Değişikliği ile mücadele anlaşmasını imzalamak üzere 22 Nisan’da New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde biraraya geliyor.

Söz konusu tarihi toplantı öncesinde konuyla ilgili açıklama yapan BM Afet Risklerinin Azaltılması Dairesi Başkanı Robert Glasser liderlerin gelecekte dünyanın korkunç iklim olayları ile karşı karşıya kalınmasının engellenmesi için Paris anlaşmasındaki taahhütlerden fazlasını hayata geçirmeye çağırdı.

BM Afet Risklerinin Azaltılması Özel Temsilcisi görevini de yürüten Glasser, 160’dan fazla ülkenin Paris anlaşmasını imzalayacağını açıklamış olmasından memnuniyet duyduğunu, ancak üye ülkelerin sera gazı etkisi yapan gazların salınımını kısıtlayıcı önlemleri acilen almamaları halinde küresel ısınmanın ciddi oranda ve hızla artabileceği uyarısında bulundu.

Glasser doğal afetlerin yüzde 90’nın hava ve iklim koşulları kaynaklı olduğunu, kuraklık, sel, fırtına ve sıcak hava dalgası gibi iklim hareketlerinin, bir çok kişinin gelir kaynaklarına ve hayati ihtiyaçlarını temin imkanlarına zarar verdiği için kalkınmakta olan ülkenin yoksullukla mücadele çabalarının önüne engel olarak çıktığını söyledi.

Dünya liderleri 22 Nisan’da New York’taki BM Genel Merkezinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un evsahipliğinde biraraya gelerek iklim değişikliği ile mücadele konusunda Aralık ayında Paris’te kabul edilen anlaşmanın sağladığı ivmeyi daha da güçlü hale getirmeyi hedefliyor.

Paris İklim Değişikliği ile Mücadele Anlaşması 12 Aralık tarihinde BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC)’ne taraf 196 ülke ve bölgesel kuruluş tarafından oybirliği ile kabul edildi. Paris Anlaşması küresel ısınmayı 2 santrigrad derecenin altında tutmayı amaçlıyor.

Hali hazırda 165’den fazla ülkenin tarihi anlaşmayı imzalayacağını bildirdiği belirtiliyor. Böylece, 1982 yılında imzaya açıldığı ilk gün 119 ülke tarafından imzalanan Deniz Hukuku Sözleşmesinin rekoru da kırılmış olacak.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb