ÜST MENÜ

BM Raporu: Afganistan’da 4 yıldır, süren savaşın siviller üzerinde yarattığı tahribat “çok büyük”

Afganistan’da evlerine gitmeye çalışan bir aile - UNAMA / Fraidoon Poya

Afganistan’da evlerine gitmeye çalışan bir aile – UNAMA / Fraidoon Poya

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından yayınlanan ve ülkede yaşanan çatışmaların siviller üzerindeki etkisini ele alan son raporada, 2017 yılında ölen ya da yaralanan sivil sayısının 10 bini geçtiği bildiriliyor.

BM Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto, raporun Kabil’de tanıtımında yaptığı konuşmada, “Afganistan’daki çirkin savaş, yitirilen hayatlar, neden olduğu yıkım ve derin acılar sonucu sivillerin büyük bir bedel ödemesine yol açıyor” dedi.

Raporda, 2017 yılında, çatışmalar nedeniyle 3 bin 438 sivilin yaşamını yitirdiği, 7 bin 15 sivilin ise yaralandığı belirtiliyor. Raporda yer alan bulgulara göre sivil ölüm ve yaralanmalarının büyük bölümü canlı bomba saldırıları, el yapımı patlayıcılar, gruplar arası çatışmalar, doğrudan hedef alma, patlamamış mühimmat ve hava saldırıları sonucu yaşanmış bulunuyor.

Raporda sorunun çözümü için sunduğu öneriler arasında sivillere yönelik korumanın daha güçlü hale getirilmesi ve savaşan taraflar arasında çatışmaların sona erdirilmesi için diyalog başlatılması bulunuyor.

Yamamoto, “Çatışmaları sona erdirecek barış anlaşması için çalışmalıyız. Bu çatışmayı sonlandırmaya yönelik ortak çabalarımızı iki kat artırmalıyız” çağrısı yapıyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb