ÜST MENÜ

BM Raporu: Her 5 saniyede 15 yaşın altında bir çocuk ölüyor

© UNICEF/UN0157446/Ayene Zamanından önce doğmuş bir bebek Etyopya’nın Benishangul-Gumuz bölgesinde UNICEF destekli hastanede bir yeni doğan yoğun bakım ünitesinde.

© UNICEF/UN0157446/Ayene
Zamanından önce doğmuş bir bebek Etyopya’nın Benishangul-Gumuz bölgesinde UNICEF destekli hastanede bir yeni doğan yoğun bakım ünitesinde.

Yeni yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda geçen yıl 15 yaşın altında 6.3 milyon çocuğun çoğunluğu önlenebilir nedenlerden ötürü öldüğü, bu rakamında her beş saniyede bir çocuğun ölmesi anlamına geldiği bildirildi.

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler Nüfus Birimi ve Dünya Bankası tarafından yayınlanan rapora göre 5 yaşın altında gerçekleşen ölümlerin büyük bir çoğunluğu zatürre, sıtma ya da doğum sırasında yaşanan komplikasyonlar gibi önlenebilir ya da tedavi edilebilir durumlar nedeniyle gerçekleşiyor.

Beş ile 15 yaş arası çocuklarda ise başlıca ölüm nedenini özellikle yol kazaları ve boğulmalar olmak üzere yaralanmalar oluşturuyor.

UNICEF Araştırma Direktörü Laurence Chandy, raporla ilgili yaptığı açıklamada son 25 yılda çocuk ölümlerinin azaltılmasında büyük ilerleme olduğunu ve 1990 yılından bu yana çocuk ölümlerinin yarı yarıya azaldığını ancak hala milyonlarca çocuğun kim oldukları ve nerede doğduklarına göre öldüğünü söyledi.

Beş yaş altı ölümlerin yarısı Sahra-altı Afrika’da, üçte biri ise Güney Asya’da gerçekleşiyor.

Chandy eğer acilen önlem alınmazsa 2030 yılında kadar beş yaşın altında 56 milyon çocuğun öleceğini ve bu rakamın yarısının yeni doğanlar olmasının beklendiğini kaydetti.  Chandy bu ölümlerin çoğunun ilaç, temiz su, elektrik ve aşı ile önlenebileceğini belirtti.

Bölgeleri arasında büyük farklılıkların olduğu ülkelerde beş yaş altındaki ölümler kırsal bölgelerde kentsel bölgesel göre yüzde 50 daha fazla gerçekleşiyor.

Çocuk ölümlerinde eğitim de rol oynuyor. Eğitimi olmayan annelerin çocuklarının beş yaşına gelmeden ölme riskleri orta ve daha yüksek eğitimi olan annelerin çocuklarına göre 2 kat daha fazla.

Rapora bu linkten ulaşabilirsiniz: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFV567G1

 

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb