ÜST MENÜ

BM raporu İsrail-Filistin sorununa iki devletli çözüm hedefinin tehlikede olduğunu belirtiyor

İsrail yetkililerinin büyük ölçekli yıkım gerçekleştirdiği alanlardan biri de El Halil bölgesi. Foto: UNRWA

İsrailli yetkililerinin büyük ölçekli yıkım gerçekleştirdiği alanlardan biri de El Halil bölgesi. Foto: UNRWA

İsrail ile Filistin’in barışçı bir şekilde birlikte varlıklarını sürdürmelerini öngören iki devletli çözüm beklentisinin yaşanan şiddet olayları, artan yeni yerleşim yerleri, Filistinlilerin evlerinin yıkılması, Filistinliler arasında birlik olmaması gibi olumsuz etkenler nedeniyle tehlikeye girdiği uyarısında bulunuldu.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörlüğü (UNSCO) tarafından yayınlanan raporda artan orandaki yeni yerleşim alanlarının İsrail’in Batı Şeria’daki kontrolünü daha da güçlü hale getirdiği belirtiliyor.

Raporda, son dönemde Filistinlilere ait evlerin ve geçim kaynaklarının yıkımının bir önceki altı aylık döneme oranla iki kattan fazla arttığının altı çiziliyor ve 2016 yılı içinde Nisan ayı ortasına kadarki dönemde yapılan yıkım işlemlerinin 2015 yılındaki sayının tamamını aştığı vurgulanıyor. Raporda, ayrıca Filistinlilerin “A Bölgesi” olarak adlandırılan bölgeye erişimlerinin önündeki engellerden dolayı da endişe duyulduğu ifade ediliyor.

Raporun Filistinli taraflar ile ilgili bölümünde ise El Fetih, Hamas ve Katar’da yerleşik Filistinli gruplar aralarında Şubat ve Mart aylarında bu yana süren görüşmelerden Filistinliler arasında birliğin inşası konusunda bir sonuç çıkmadığı bilgisine de yer veriliyor.

Raporda, birlik hükümetinin kurulmasının ve seçimlerin yapılmasının Filistin Devleti için hayati öneme sahip olduğu ifade ediliyor.

İnsani kriz ve insan hakları ihlalleri

İşgal altındaki Filistin topraklarında süre giden insani krizin vurgulandığı raporda Batı Şeria’da 1,1 milyon kişinin, Gazze’de 900 binden fazlası mülteci olmak üzere 1,3 milyon kişinin 2016 yılı içinde insani yardıma muhtaç durumda olacağı ifade ediliyor.

Filistinliler ile İsrail Güvenlik Güçleri arasında çarpıcı bir oranda artan çatışmaların insan hakları durumunun kötüleşmesine neden olduğu belirtilen raporda, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te saldırı gerçekleştirdiği söylenen Filistinlilerin ailelerine karşı cezalandırıcı önlemler uygulandığı ve idari kararla yapılan göz altılar yaşandığı belirtiliyor.

Gazze’nin yeniden inşası

Raporun Gazze ile ilgili bölümünde ise 2014 yılında tahrip olan sağlık binalarının ve okulların yüzde 90’ının yeniden inşa edildiği, ancak yapısal sorunlar nedeniyle yeniden yapılanmanın tam olarak gerçekleşemediği vurgulanıyor.

Gazze Yeniden İnşa Mekanizması sayesinde bölgeye gelen inşaat malzemesinde önemli artış olmasına rağmen, Gazze halkının evlerini yeniden inşa edebilmeleri için ablukanın kaldırılması gerektiği ifade edilen raporda özellikke enerji ve su sıkıntısına acil olarak çözüm bulunması gerektiğine vurgu yapılıyor.
Söz konusu rapor, yılda iki kere toplanan Özel Komite’nin 19 Nisan’da Brüksel’de düzenlenecek toplantısına sunulacak. Başkanlığını Norveç’in yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından ortaklaşa desteklenen Komite, İşgal Altındaki Filistin Topraklarına yönelik kalkınma yardımları için politika düzeyinde temel koordinasyon mekanizması olarak hizmet veriyor.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb