ÜST MENÜ

BM Raporu: Myanmar askeri liderleri soykırımdan yargılanmalı

Fotoğraf: UNHCR/Roger Arnold Arakanlı Rohingya Müslümanları BM yetkililerinin insanlık suçu olarak nitelediği şiddet olayları yüzünden Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığındı.

Fotoğraf: UNHCR/Roger Arnold
Arakanlı Rohingya Müslümanları BM yetkililerinin insanlık suçu olarak nitelediği şiddet olayları yüzünden Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığındı.

Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Myanmar’ın en üst düzey askeri komutanlarının soykırım da dahil olmak üzere uluslararası hukuk kapsamında sivillere karşı işledikleri korkunç suçlardan soruşturulması ve yargılanması gerektiğini bildirdi.

Misyonda araştırmaları yürüten Marzuki Darusman, Radhika Coomaraswamy ve Christopher Sidoti Cenevre’de gazetecilere yaptıkları açıklamada Myanmar’lı komutanların işledikleri suçlar arasında cinayet, tecavüz, işkence, cinsel kölelik, zulüm ve köleleştirme olduğunu belirttiler.

Araştırmayı yürütenler Arakan Eyaleti’nin yanı sıra 2011 yılından bu yana Kaçin ve Şan Eyaletlerinde de sivillere karşı korkunç ve organize zulüm uygulandığının altını çizdi.

Araştırmayı yürütenlerden Sidoti işlenen büyük insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri karşısında uluslararası hukuk kapsamında en korkunç suçların işlendiği sonucuna vardıklarını ifade etti.

Sidoti bu suçların başta Tatmadaw olarak adlandırılan Myanmar ordusu tarafından işlendiğini ve en üst düzeydeki Tatmadaw generallerinin uluslararası hukuk kapsamında soykırım, insanlık suçu ve savaş suçundan soruşturulması ve yargılanması gerektiğini kaydetti.

Generaller arasında Myanmar Genel Kurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve beş komutanın daha ismi yer alıyor.

Bağımsız araştırmacı Sidot, Myanmar’da çok net bir komuta zinciri olduğunu açıklayarak Arakan’da yaşananların üst düzey askeri liderlerin bilgisi ve kontrolü altında gerçekleştiği konusunda şüpheleri olmadığını vurguladı. Bu nedenle de adı geçen 6 generalin soruşturulması ve yargılanmasını tavsiye ettiklerini kaydetti.

Araştırma Misyonu raporlarında Güvenlik Konseyi’ne çağrı yaparak Myanmar’ı Uluslararası Ceza Mahkemesi!ne sevk etmesini istedi.
Araştırma Komisyonu çalışmalarında 800’den fazla ifade topladı. Bunlar arasında bir tanesi Arakanlı müslümanların maruz kaldıklarını çok etkili bir biçimde ifade ediyordu. Hayatta kalarak Bangladeş’e sığınmayı başaran bir kadın “Ben şanslıydım, sadece 3 erkek bana tecavüz etti” demişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid daha önce 700 bin Arakanlı Müslümanın Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınmasına neden olan olayları “etnik temizliğin ders kitaplarındaki örneği” olarak nitelemişti.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb