ÜST MENÜ

BM Raporu: Ozon tabakasının iyileşmeye başlaması iklim eylemi için umut veriyor

 Güneşin zararlı ışınlarından Dünyayı koruyan ozon tabakasındaki iyileşmeler umut verici.  Fotoğraf: Olimpos-Çıralı/Antalya sahilinde güneş doğuyor. UNIC Ankara

Güneşin zararlı ışınlarından Dünyayı koruyan ozon tabakasındaki iyileşmeler umut verici. Fotoğraf: Olimpos-Çıralı/Antalya sahilinde güneş doğuyor. UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen yeni bir rapora göre ozon tabakasındaki iyileşme küresel anlaşmaların neleri başarabileceğine işaret ederken, küresel ısınmanın durdurulmasını hedefleyen iklim eylemine daha da hırsla sarılmak için ilham kaynağı oluyor.

Ozon Tabakasının İncelmesi Değerlendirmesi: 2018 başlıklı her dört yılda bir yayınlanan ve Dünya’yı güneşin zararlı ışıklarından koruyan stratosferde ozon tabakasının iyileşmesini gözlemleyen raporun bulgularına göre ozon tabakasını tüketen maddelerin konsantrasyonu azalmaya devam ederken, tabakada da 2014 yılından bu yana iyileşme görülüyor.

Rapora göre 2000 yılından bu yana stratosferdeki ozon yüzde 1 ila 3 oranında iyileşti. Kuzey yarıküre ve orta enlemdeki ozon tabakasının 2030 yılına kadar, Güney yarıküredeki ozon tabakasının 2050 yılına kadar ve kutuplardaki ozon tabakasının da 2060 yılına kadar tamamen iyileşmesi bekleniyor.

Bu iyiye gelişmenin ozon tabakasındaki incelmeyi durdurmayı hedefleyen ve 30 yıl önce kabul edilen tarihi Montreal Protokolüne bağlı olduğu belirtiliyor. Ozon tabakasını incelten maddelerin kullanımının ve üretiminin kontrol altına alınmasını sağlamayı amaçlayan protokol 1987’de kabul edilmişti.

Protokol kabul edildiğinden bu yana çeşitli değişikliklerle güçlendirildi. Gelecek yıl yürürlüğe girmesi planlanan Kigali Değişikliği ile hidroflorokarbonların aşamalı olarak azaltımı öngörülüyor.

BM Çevre Programı UNEP’in başkanı Erik Solheim konuyla ilgili yaptığı açıklamada Montreal Protokolü’nün tarihteki en başarılı çok taraflı anlaşmalardan biri olduğunu vurgularken, Kigali Değişikliğinin de gelecekteki iklim eylemi için önemine dikkat çekti.

Raporun yazarlarına göre Kigali Değişikliğinde öngörülenler tam olarak uygulanırsa bu yüzyılda dünyanın 0.4 dereceye kadar ısınması engellenebilecek. Anlaşma bu nedenle küresel ısınmanın 2 derecenin altında tutulmasında büyük bir rol oynayacak.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb