ÜST MENÜ

BM Raporu: Savaşlarda ölen, yaralanan ve silah altına alınan çocuk sayısı artıyor

Çatışma nedeniyle Yemen’in Taiz şehrinden kaçarak Aden şehrine sığınan çocuklar. 15 Mart 2018 UNICEF/Ahmed Abdulhaleem

Çatışma nedeniyle Yemen’in Taiz şehrinden kaçarak Aden şehrine sığınan çocuklar. 15 Mart 2018 UNICEF/Ahmed Abdulhaleem

 

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan rapora göre, geçtiğimiz yıl dünya genelinde savaşlarda 10 binden fazla çocuk öldü ya da yaralandı. 8 binden fazlası ise silah altına alındı.

BM Genel Sekreteri António Guterres’in silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba tarafından açıklanan raporda, 2017 yılında çocuklara yönelik söz konusu ihlallerin arttığı vurgulandı.

Guterres, sözcüsü aracılığıyla konu hakkında yaptığı açıklamada, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti ve “Kız ve erkek çocuklar, sonu gelmeyen ve aralarına yenileri eklenen kanlı krizlerden giderek daha fazla etkileniyor” dedi.

Açıklamada, Genel Sekreterin sorunun ancak, çatışmalara barışçıl çözümler bulunması ile sona erdirilebileceğini belirttiği aktarıldı. Guterres, herkesi bu yönde elinden geleni yapmaya çağırdı.

Raporda, Suriye, Yemen ve Afganistan gibi sıcak çatışmaların yaşandığı ülkelerin yanı sıra, Hindistan, Filipinler ve Nijerya gibi  toplam 20 ülkelerdeki durum da ele alınıyor.

Gamba, 2017 yılının incelendiği raporda, 9 devlet silahlı kuvvetleri ve 57 silahlı grup olmak üzere 66 tarafın yer aldığını söyledi. Böylece raporda yer alan grupların sayısı 2016 yılına göre üç sayılık bir artmış göstermiş bulunuyor.

Gamba, 2017 yılında öldürülen ve yaralanan çocuk ve saldırıya uğrayan okul ve hastane sayılarında ciddi artışlar olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Raporda, Ocak-Aralık 2017 döneminde söz konusu ülkelerde 21 binden fazla çocuğun haklarının ihlal edildiğinin BM tarafından teyid edildiği aktarılıyor.

Söz konusu sayının 6 bini raporda incelenen ülkelerin silahlı kuvvetlerince işlenirken, geri kalan sayının sorumlusunun silahlı gruplar olduğu belirtiliyor.

Gamba Orta Afrika Cumhuriyeti, Myanmar, Güney Sudan, Suriye ve Yemen’de çocuklara yönelik ihlallerin artmasının toplam sayıdaki artışın ana nedeni olduğunu sözlerine ekledi.

Gamba, çocukların korkunç amaçlar için kullanıldığının görüldüğünü, Nijerya’da çocukların intihar bombacısı yapıldığını, söz konusu ülkede hayatını kaybeden 881 çocuğun neredeyse yarısının intihar saldırıları sonucu öldüklerini belirtti.

Raporda Irak’ta en az binden fazla çocuğun DEAŞ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltı tutulmasının diğer bir endişe kaynağı olduğu ifade edildi.

Gamba olumlu gelişmelerin de yaşandığını, örneğin 10 bin çocuk askerin serbest bırakıldığını, Myanmar’da silahlı grupların, çocukların haklarının korunması yönünde BM ile işbirliğine gitme kararı aldığını söyledi.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb