ÜST MENÜ

BM Sağlık Uzmanları: Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki Ebola vakaları henüz küresel bir sağlık tehditi oluşturmuyor

Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki Bikoro Hastanesinde Ebola ile mücadelede yer alan bir sağlık çalışanı - UNICEF/Naftalin

Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki Bikoro Hastanesinde Ebola ile mücadelede yer alan bir sağlık çalışanı – UNICEF/Naftalin

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Demokratik Kongo Cumhuriyetinde görülen ölümcül Ebola hastalığı vakaları konusunda düzenledikleri acil toplantıda, söz konusu hastalığın kentsel alanlarda görüldüğünü, ancak henüz “uluslararası bir sağlık tehditi oluşturucak seviyede olmadığını belirtti.

Komite, yaptığı açıklamada, Kongo Hükümetinden ve diğer ilgili taraflardan hastalıkla yoğun bir şekilde mücadele edilmesini istedi ve uluslararası topluluğa da söz konusu çabalara etkin katkı sağlaması çağrısı yaptı.

Komite, söz konusu önlemlerin alınmaması halinde durumun hızla kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

İlk Ebola vakasının Ekvator İlinin kırsal kesimlerinde 8 Mayıs tarihinde görüldüğü açıklanmıştı. Söz konusu tarihi takibe il merkezi Mbandaka’da da dahil olmak üzere ilave Ebola vakalarının görüldüğü ifade edilmişti.

DSÖ’ye göre 45 vaka bildirildi. Bunların 14’ü Ebola olarak kesin teşhis edildi, 10’unun Ebola olabileceğinden “kuşkulanıldığı”, 21’inin ise “muhtemelen” Ebola bileceği açıklandı.

Komite, Kongo’ya seyahat veya ticaret yasağı getirilmesinin bu aşamada düşünülmediğini, komşu ülkelerden hem gözlemlerini hem de önlemlerini sıkılaştırmalarının istendiğini belirtti.

DSÖ Acil Durum Komitesi, DSÖ’ye üye devletlerin önerileri ile belirlenen 11 uluslararası uzmandan oluşuyor. Toplantılarını Uluslararası Sağlık Mevzuatı doğrultusunda düzenliyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb