ÜST MENÜ

BM Silahsızlanma Komisyonu uzayda silahlanma yarışını önlemenin yollarını tartışıyor

nasastationBM yetkilileri Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve ABD’nin zirve görüşmeleri yapma niyetini silahsızlanma alanında bir ilerleme olarak yorumluyorlar.

Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilci Yardımcısı Thomas Markram BM Silahsızlanma Komisyonunun 2018 oturumunun açılışında yaptığı konuşmada “Nükleer silahlarla ilgili küresel kaygıların Soğuk Savaştan bu yana en yüksek olduğu bir zamanda, silahsızlanma ve silahların kontrolü önlemleri her zamankinden daha önemli” diye konuştu.

Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu adına yaptığı konuşmada Markram “Eylül ayından bu yana silahların kontrolünün etkinliğini aşındıran ve uluslararası barış ve güvenliği olumsuz etkileyen birbirine bağlantılı temel değişiklikler olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte BM yetkilisi yakın zamanda bazı ilerleme işaretlerinin de olduğunu vurguladı. Markram, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Çin’deki son görüşmelerden sonra nükleer silahsızlanmadan umutlu olduklarını ve bunun Kore Yarımadasında sürdürülebilir barış ve yarımadanın nükleer silahlardan arınmasına giden yolda samimi bir diyaloğun başlangıcı olmasını umduğunu kaydetti.

Benzer olumlu gelişmelerden biri de Rusya ve ABD’nin aralarındaki nükleer silahların indirimi anlaşmasına göre stratejik nükleer güçlerini azaltmaları olarak ifade edildi.

Bu olumlu ivmeyi takip eden Silahsızlanma Komisyonu yeni oturumlarının gündemine uzayda silahlanma yarışının önlenmesini de dahil etti.

Markram konuyla ilgili şöyle dedi: “Bu komisyonunun katkı yapması gereken bir özel destekleyici silahsızlanma önlemi de uzayın ihtilaf olmayan bir alan olarak korunmasıdır.”

Markram son zamanlarda pek çok eğilimin uzay faaliyetlerinin güvenlik ve sürdürülebilirliğini etkilediğini söyledi. Yüksek Temsilci Yardımcısı bunlar arasında uzayda işlev gören aktörlerin sayı ve çeşitliliğinde büyük bir büyüme, tehlikeli uzay kalıntılarının çoğalması ve sivil, devlet ve askeri sektörlerde uzaya artan bir bağlılık başlamasını saydı.

Markram, “bazı ülkeler uzayı savaş için potansiyel bir alan olarak görmeye devam ettikçe, uzayın silahlanması riski ile karşı karşıyayız” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb