ÜST MENÜ

BM SİSTEMİ > >> Genel Sekreter

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres

 

António Guterres – Biyografi

António Guterres Birleşmiş Milletler’in dokuzuncu Genel Sekreteri olarak 1 Ocak 2017 tarihinde göreve başladı.

Dünyanın en fazla korunmaya muhtaç kesimlerinin mülteci kamplarında ve savaş bölgelerinde çektiği sıkıntılara şahit olan Genel Sekreter, insan onurunu çalışmalarının merkezine koymayı ve barış simsarı olmayı, farlılıklar arasında köprüler inşa etmeyi ve reform ve yenilikçiliği desteklemeyi kendisine şiar edindi.

Guterres, BM Genel Sekreteri seçilmeden önce 2005 Haziran – 2015 Aralık tarihleri arasında insanların evlerinden edildiği son derece ciddi krizleri de kapsayan bir dönemde dünyanın en önde gelen insani yardım kuruluşlarından biri olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)’nde Yüksek Komiser görevini yaptı. Suriye ve Irak’taki çatışmalar, Güney Sudan, Orta Afrika ve Yemen’deki krizler sonucu çatışmalar ve baskılar nedeniyle evlerinden edilen insanların sayısının 2005 yılında 38 milyon iken 2015 yılında 60 milyona çıkması ile birlikte UNHCR’ın faaliyetlerinde de çok büyük bir artış yaşandı.

Guterres, UNHCR’daki görevi öncesinde 20 yılı aşkın süre siyasette ve kamu yönetiminde yer aldı. 1995-2002 yılları arasında Portekiz Başbakanı olarak görev yaptı. Bu dönemde Doğu Timor’daki krizin çözülmesi için yürütülen uluslararası çabalara ağırlıklı olarak katıldı.

2000’li yılların başında Avrupa Konseyi Başkanlığını yürüten Guterres kalkınma ve istihdam için Lizbon Gündeminin kabulünde öncü rol oynadı ve Avrupa Birliği-Afrika Zirvesinin eş başkanlığı görevini yürüttü. 1991-2002 yılları arasında ise Portekiz Devlet Konseyi üyeliğinde bulundu.

Guterres Portekiz parlamentosuna ilk kez 1976 yılında seçildi ve 17 yıl süreyle görev yaptı. Söz konusu dönemde ilk olarak parlamento Ekonomi, Finans ve Planlama Komitesi başkanlığı görevini yürüttü, daha sonra ise Bölgesel Yönetim, Belediyeler ve Çevre Komitesi başkanlığını üstlendi. Ayrıca, partisinin parlamento grup başkanlığını da yaptı.

Guterres 1981–1983 arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Göç, Mülteciler ve Nüfus Komitesi üyeliğinde bulundu.

Guterres, dünya genelindeki sosyal demokrat partilerin oluşturduğu Sosyalist Enternasyonel’de uzunca bir dönem aktif olarak faaliyette bulundu ve 1992-1999 yılları arasında grubun başkan yardımcılığını ve Afrika Komitesi ve daha sonra Kalkınma Komitesi eş başkanlığını yürüttü. 1999-2005 döneminde ise Sosyalist Enternasyonel’in başkanlığı görevini üstlendi.

Guterres ayrıca hem Portekiz Mülteci Konseyini hem de Portekiz Tüketici Derneğini kurdu. 1970’lerin başlarında Lizbon’un yoksul semtlerinde sosyal kalkınma projeleri yürüten Centro de Acção Social Universitário Derneğinin başkanlığında bulundu.

Guterres, dünyanın dört bir yanındaki demokratik eski cumhurbaşkanları ve başbakanların oluşturduğu Madrid Kulübü üyesidir.

Lizbon’da 1949 yılında doğan Guterres Instituto Superior Técnico’dan mühendislik diploması sahibidir ve Portekizcenin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir. Kültür konusunda sorumlu Lizbon Belediye Başkan Yardımcısı Catarina de Almeida Vaz Pinto ile evli olan Guterres biri üvey olmak üzere üç çocuğa ve üç toruna sahiptir.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb