ÜST MENÜ

BM Siyasi İşler Genel Sekreter Yardımcısı Kuzey Kore konusunda Güvenlik Konseyine uygun tepkinin verilmesi çağrısında bulundu

BM Siyasi İşler Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman 4 Eylül 2017 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tarafından yapılan en son nükleer denemeler ile ilgili Güvenlik Konseyini bilgilendiriyor. Fotoğraf: UN Photo/Evan Schneider

BM Siyasi İşler Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman 4 Eylül 2017 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tarafından yapılan en son nükleer denemeler ile ilgili Güvenlik Konseyini bilgilendiriyor. Fotoğraf: UN Photo/Evan Schneider

Birleşmiş Milletler’in siyasi işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) tarafından yapılan nükleer denemeler konusunda Güvenlik Konseyi’ne uygun tepkinin verilmesi çağrısı yaptı.

Feltman “Kore Demokratik Halk Cumhuriyetinin provokasyon döngüsü kırmak için en son yaşanan ciddi gelişmelere kapsamlı bir cevap verilmesini gerektiriyor. Böylesi bir cevabın etkili olması için akıllı ve cesur diplomasi içermesi gerekiyor” dedi.

Feltman ancak siyasi durum ne olursa olsun Kuzey Kore halkının insani ihtiyaçlarına cevap verilmesinin öneminin altını çizdi.

4 Eylül tarihinde acil olarak yapılan toplantı ile Güvenlik Konseyi Kuzey Kore ile ilgili olarak bu yıl 10. kez toplanmış oldu.

Feltman en son yaptığı hidrojen bombası testini Kuzey Kore’nin mükemmel başarılı ve ülkenin nükleer kuvvetinin tamamlanmasının nihai hedefi olarak nitelediğini belirtti.

Bu son denemenin Kuzey Kore’nin daha önce yaptığı nükleer denemelerin hepsinden daha büyük bir deneme olduğunu kaydeden Feltman uzmanların Hiroşima’ya atılan bombadan 5 kat daha güçlü etkisi olduğunu belirttiklerini de söyledi.

Kuzey Kore’de yayınlanan bir makaleye atıfta bulunan Feltman, bombanın “super güçlü elektromanyetik darbe (EMP) saldırısı için çok yüksek rakımlarda bile ateşlenebilen büyük yıkım gücüne sahip çok fonksiyonlu termonükleer bir bomba” olduğunu kaydetti. Feltman EMP kullanılmasının Kuzey Kore tarafından telaffuz edilmesine pek sık rastlanılmadığını, EMP’nin çok yaygın hasar vereceğini, elektrik ağları ve uydulardakiler de dahil olmak üzere duyarlı elektronik sistemleri kesintiye uğratma hedefi olacağını belirtti.

Feltman Kuzey Kore’nin yeni testlerin hazırlığında olduğuna dair haberler olduğunu da kaydetti.

Feltman “Bu tehlikeli provokasyon karşısında alarma geçtik” ifadesini kullanırken, Genel Sekreter António Guterres’in Kuzey Kore liderliğinden bu denemelere son verip Güvenlik Konseyi kararları uyarınca uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye tekrar çağırdığını da hatırlattı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb