ÜST MENÜ

BM Soykırımı Önleme Danışmanı Kızıl Khmerler liderlerine verilen cezaları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti

Khieu Samphan (solda) ve Nyon Chea soykırım yapmaktan suçlu bulundu. Fotoğraf: ECCC

Khieu Samphan (solda) ve Nyon Chea soykırım yapmaktan suçlu bulundu. Fotoğraf: ECCC

 

Kamboçya’da Birleşmiş Milletler desteğiyle oluşturulan uluslararası mahkeme tarafından soykırım suçu ile yargılanan Kızıl Khmerler liderleri soykırım yapmaktan suçlu bulundu. 

Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi Danışmanı Adama Dieng konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, mahkemenin 16 Kasım tarihinde aldığı kararlarından dolayı memnuniyet duyduklarını, böylece soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçların cezasız kalmayacağının ortaya konduğunu belirtti. 

Eski Pol Pot rejiminin başkan yardımcısı olan 92 yaşındaki Nyon Chea ve eski devlet başkanı 87 yaşındaki Khieu Samphan, 1975 Nisan ve 1979 Ocak ayları arasında binlerce Cham Müslümanı ve Vietnam kökenli Kamboçyalıyı öldürmekten suçlu bulundu.

BM Genel Sekreteri António Guterres de yayınladığı mesajda mahkeme kararının en korkunç suçları işleyenlere aradan onlarca yıl geçse dahi yaptıklarının hesabının sorulabileceğinin ortaya koyduğunu, kararın mağdurların ailelerinin acılarının bir nebze de olsa azalmasına katkı sağlayabileceğini belirtti. 

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb