ÜST MENÜ

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura: Erdoğan ve Putin İdlib için konuşmalı

Fotoğraf: WFP/Hussam Al Saleh Dünya Gida Programı İdlib kırsalına acil yardım yapıyor (Arşiv)

Fotoğraf: WFP/Hussam Al Saleh
Dünya Gida Programı İdlib kırsalına acil yardım yapıyor (Arşiv)

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura İdlib’e tam kapsamlı bir askeri müdahalenin engellenmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e doğrudan seslenerek iki liderin duruma çözüm için konuşmalarını istedi.

Mistura Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada 2016 yılında Halep Suriye hükümeti güçlerinin eline geçtiğinde sivillerin korunması için iki liderin konuştuğunu hatırlatarak böylelikle Halep’teki durumun daha da kötüye gitmesinin önüne geçildiğini söyledi. Mistura “O zaman sizler birbirinizle konuşabildiniz, telefon edebildiniz ve korkunç bir dönemin en kötü hale gelmemesi için bir formül oluşturdunuz” dedi.

Mistura, Suriye ile ilgili İran’ın başkenti Tahran’da yapılacak toplantıdan önce Erdoğan ve Putin’in telefonda görüşmelerinin bile büyük bir fark yaratacağını vurguladı.

Suriye Özel Temsilcisi görüşmeler teknik tartışmalardan öteye geçerse Türk ve Rus liderlerin bir çözüm bulabileceğinden emin olduğunu kaydetti.

4 Eylül sabahı erken saatlerde 6 hava saldırısının düzenlendiği İdlib için Mistura “İdlib’de savaştan kaçınılmasını dilemeye, umut etmeye ve istemeye devam ediyoruz.” dedi.

Özel temsilci Rusya ve Türkiye arasındaki görüşmelere zaman tanınması gerektiğini vurguladı.

Mistura İdlib’deki 2.9 milyon sivilin güvenliğinin sağlanmasının büyük aciliyetle gerektiğini söyledi.

Mistura İdlib’de hala 10 bin El Nüsra savaşçısının bulunduğunu bildiklerini ve BM Güvenlik Konseyi tarafından da terörist olarak kabul edildiklerini ancak önceliklerinin oraya sıkışmış kalmış olan siviller yani kadınlar, erkekler, çocuklar, öğretmenler, sağlık çalışanlarını korumak olduğunu tekrarladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb