ÜST MENÜ

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura: İnsani yardım ve ateşkes çalışmaları eş zamanlı ilerleme sağlıyor

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bugün Suriye’de başlaması öngörülen ateşkes öncesinde yaptığı açıklamada, insani yardımların kesintisiz olarak ihtiyaç sahiplerine erişimi ve Suriye’de ateşkesin sağlanması için oluşturulan komisyonların çalışmalarının eşzamanlı olarak ilerleme kaydettiğini belirtti.

 Suriye'de kuşatma bölgelerine yardım taşıyan BM konvoyları. Fotoğraf: OCHA

Suriye’de kuşatma bölgelerine yardım taşıyan BM konvoyları. Fotoğraf: OCHA

Cenevre’deki BM merkezinde basın mensuplarına bilgi veren Mistura dün yapılan insani yardım komisyonu toplantısının yararlı ve sonuç verici olduğunu, yaklaşık 200 kamyondan oluşan insani yardımların kuşatma altındaki 110 bin sivile ulaştırıldığını, 200 bin sivile ise havadan yardım atılmaya başlandığını ifade etti. Ancak, Mistura bu yapılanların yeterli olmayacağını daha yapılması gereken çok şey olduğunu belirtti.

 Bugün için “çok önemli” ifadesini kullanan Mistura, gece yarısından itibaren şiddetin sonlandırılması anlaşmasının yürürlüğe girmesini takiben ateşkes komisyonunun çalışmalarına başlayacağını söyledi. Mistura’nın, ateşkes uygulamalarının belirlenmesini takiben konu hakkında BM Güvenlik Konseyine video konferans ile bilgi vermesi ve beş yıldır süren kanlı savaşın sonlandırılması için Suriyeliler arasındaki müzakerelerin yeniden başlayacağı tarihi açıklaması bekleniyor.

 Şiddetin sonlandırılması anlaşmasına uyulması halinde insani yardımların Suriye’nin dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine daha kolay ulaşacağı değerlendiriliyor.

 Mistura, Suriye hükümeti ve muhalifler arasında yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle müzakereleri dondurmak zorunda kalmıştı. Münih’te geçenlerde insani yardımların kuşatma altındaki yerleşim yerlerine kesintisiz olarak ulaştırılması ve şiddetin sonlandırılması konularında anlaşmaya varılması umutları yeniden yeşertmişti.

 Mistura, “Her iki konuda da doğru yönde ilerleme sağlanıyor” dedi.

 Söz konusu komisyonlar, Arap Birliği, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve aralarında Türkiye, ABD ve Rusya’nın da bulunduğu 17 ülkeden oluşan Suriye Uluslararası Destek Grubu kapsamında oluşturulmuş bulunuyor.

 BM Özel Danışmanı Jan Egeland da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, hali hazırda bazı bölgelerde çatışmaların yaşandığını ve bu durumun insani yardımların ihtiyaç sahiplerine erişiminin önünde bir engel oluşturduğunu söyledi. Egeland, Şam’a karayoluyla bir saatlik mesafede olan Madimayet bölgesine insani yardımların ulaştırılmasının 48 saat sürdüğünü belirtti. Egeland işlemlerin çok zaman aldığını ve yolda bir çok kontrol noktasında durdurulduklarını ifade etti.

 Dünya Gıda Programı (WFP)’nın deneme olarak başlattığı havadan insani yardım atılma çalışmalarına da değinen Egeland, Deyrizor’a karadan erişim imkanlarının bulunmadığını belirtti.

 Deyrizor’a havadan yardım ulaştırılması konusunda iki sorun ile karşı karşıya olduklarını belirten Egeland, bazı yardım malzemelerinin paraşütler nedeniyle hedef dışı yerlere sürüklendiğini, bir kısmının da paraşütleri açılmadığı için tahrip olduğunu söyledi.

 Egeland, WFP’nin söz konusu havadan yardım malzemesi atma denemelerine üç ay süreyle devam etmeyi planladığını, amaçlarının Deyrizor’da yaşayan ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sivillere yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması olduğunu belirtti. Egeland, bu konudaki çalışmalarına verilen diplomatik desteğin devam etmesini istedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb