ÜST MENÜ

BM Suriye’de ateşkes sürecinin uluslararası bir yapı tarafından izlenmesi kararını memnuniyetle karşıladı

Doğu Halep’te çocuklar aileleri için su taşıyor - UNICEF/Khuder Al-Issa

Doğu Halep’te çocuklar aileleri için su taşıyor – UNICEF/Khuder Al-Issa

 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, savaşın harabeye çevirdiği Suriye’de çatışmalara son verilmesini sağlamak amacıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23-24 Ocak tarihlerinde düzenlenen toplantıda, ülkede geçtiğimiz ay sonunda ilan edilen ateşkese tarafların uyup uymadığının uluslararası bir yapı tarafından izlenmesi kararı alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Mistura, Suriye’de ateşkesi izlemek ve tam olarak uyulmasını sağlamak amacıyla oluşturmayı kararlaştırdıkları üçlü yapıdan dolayı Rusya, Türkiye ve İran’a teşekkür etti.

Mistura, böylece Suriye konusundaki BM Güvenlik Konseyi kararının hayata geçirilebilmesi için “somut bir adım” atılmış olduğunu ifade etti.

Türkiye, Rusya ve İran’ın yanı sıra iki gün süren görüşmelere Suriye muhalefeti ve hükümeti temsilcileri de katıldı. Toplantıda BM’yi ise Mistura başkanlığında bir heyet temsil etti.

Bir çok görüşmede Suriyeli taraflar arasında irtibatı sağlayan Mistura, Suriyeli muhalefet ve hükümet temsilcilerinin tutumlarını memnuniyetle karşıladığını belirtti ve “Aynı odada oturup birbirlerinin taleplerini dinlemeleri siyasi cesaret isteyen bir tutumdur” dedi.

Mistura görüştüğü Suriyeli tarafların da önceliklerinin ateşkesin sağlamlaştırılması olduğunu belirttiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) 650 binin üzerinde insanın Suriye’nin çeşitli bölgelerinde kuşatma altında yaşadığını, daha önce erişilemeyen söz konusu şehirlere insani yardım ulaştırılmasının da ateşkes sayesinde mümkün olabileceğini açıkladı.

Mistura, “Ateşkes ayrıca uluslararası topluluğun Suriye ve bölgede terörle mücadelesine de katkı sağlayacaktır” dedi.

Özel Temsilci, ateşkes sayesinde, 8 Şubat’ta Cenevre’de Suriyeli taraflar arasında başlatılması öngörülen müzakereler için de olumlu bir ortam yaratacağını belirtti ve bu bağlamda Genel Sekreter ile görüşmek ve Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmek üzere New York’a gideceğini söyledi.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde Birleşmiş Milletler gözetiminde düzenlenecek görüşmelerde, ilgili BM Güvenik Konseyi kararı kapsamında yönetim, anayasa ve seçimler gibi konuların ele alınması bekleniyor.
Mistura, “Siyasi süreç olmadığı için bir ateşkesin daha yok olmasına izin veremeyiz. Artık uluslararası topluluk tüm boyutlarıyla biraraya gelmeli ve ilgili Güvenlik Konseyi kararında ortaya konduğu şekilde müzakere sürecini desteklemeli” dedi.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb