ÜST MENÜ

BM Suriye’de işlenmiş muhtemel savaş suçlarını inceleyecek bir mekanizma kurma kararı aldı

Humus şehrinde yıkıntılar arasında ilerleyen BM - UNICEF/UNI178367/Tiku

Humus şehrinde yıkıntılar arasında ilerleyen BM aracı – UNICEF/UNI178367/TikuSur

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suriye’de savaş ve insanlığa karşı işlenen suçların sorumlularının araştırılması ve cezalandırılması için bağımsız bir komisyonun teşkil edilmesi kararı aldı.

193 üyeli Genel Kurulda 105 evet, 15 hayır ve 52 çekimser oyla kabul edilen karar ile Suriye’de 2011 Mart ayından bu yana İşlenen En Ciddi Suçların Uluslararası Hukuk Çerçevesinde Araştırılması ve Sorumluların Cezalandırılması için Uluslararası, Tarafsız ve Bağımsız Bir Mekanizmanın oluşturulmasını öngörülüyor. Komisyon BM gözetiminde görev yapacak.

Söz konusu mekanizma, çalışmalarını, 2011 yılında BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından oluşturulan Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu ile yakın bir işbirliği içinde yürütecek.

Genel Kurul, aldığı karar ile BM Genel Sekreterini, İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin desteği ile 20 gün içinde söz konusu mekanizmanın oluşturulması ve faaliyete geçmesini sağlamak ile görevlendirdi.

Genel Kurul ayrıca Suriye’deki çatışmaların tüm taraflarını, sivil toplumu ve BM sistemini oluşturulacak Mekanizma ile tam bir işbirliği içinde çalışmaya ve talep edilen bilgi ve belgeyi sağlamaya çağırdı.

Genel Kurulda kabul edilen kararı destekleyen ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb