ÜST MENÜ

BM: Suriyeli mülteciler için daha fazlası yapılmalı

Kanada’nın 25 bin Suriyeli mülteciyi yerleştirme programı dahilinde Suriyeli Mahmut Ailesi 2016 yılında Kanada’nın Ottawa kentinde yeni hayatlarına başladı. Fotoğraf: UNHCR/James Park

Kanada’nın 25 bin Suriyeli mülteciyi yerleştirme programı dahilinde Suriyeli Mahmut Ailesi 2016 yılında Kanada’nın Ottawa kentinde yeni hayatlarına başladı. Fotoğraf: UNHCR/James Park

Birleşmiş Milletler’in insani yardımdan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Stephen O’Brien Halep savaşının ardından son aylarda Suriye’deki durum siviller için çok zor hale olmasına rağmen Dünyanın ilgisinin Suriye’den çekildiğini söyledi.

Stephen O’Brien BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada “Doğu Halep’in tahliyesinden bu yana Dünya TV ekranlarından büyük oranda yok olmuş olsa da ülkenin çeşitli yerlerinde şiddet çirkin başını göstermeye devam ediyor” ifadesinin kullandı.

O’Brien son ayların Suriye’nin içindeki siviller için geçirdikleri en kötü zamanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Suriye’deki savaş 7. Yılına girerken, sadece geçen haftalarda bile yüzlerce sivilin öldürüldüğü tahmin ediliyor. Sivillere, sağlık tesislerine ve okullara saldırılar devam ediyor.

O’Brien Daeş’in başkenti olarak bilinen Rakka’daki 400 bin sivilin güvenliğinden derin endişe duyulduğunu belirtti.

BM’nin insani yardım şefi Rakka’dan başka Şam kırsalındaki Ghouta’da da 400 bin sivilin hükümet güçleri tarafından kuşatma altında tutulduğu ve oradaki insani durumun da çok endişe verici olduğunu kaydetti.

Ghouta’nın doğusuna 2016 yılının Ekim ayından bu yana hiçbir BM insani yardım konvoyunun girmesine izin verilmedi. Son 10 günde ticari kamyonların bile bölgeye girmesine izin verilmediği haberleri alınıyor.

BM Genel Sekreter Yardımcısı 2017 yılına umutlarla girilmişken, yılın ilk çeyreği geride kalırken Suriye’ye insani yardım ulaştırılması seviyesinde geçen yıla göre hiçbir iyileşme yaşanmadığını da ifade etti.

Bu arada Cenevre’de bir açıklama yapan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi 500 bin mülteci için yeniden yerleşim istendiğini ancak sadece 250 bin yer verildiğini bildirdi. 30 Mart tarihinde Cenevre’de yapılan Suriye ile ilgili üst düzey toplantıda, katılımcı ülkeler 2018 yılına kadar Suriyeli mültecilerin yüzde 10’unu yerleştirmeyi taahhüt etmişti. Resmi rakamlar Suriye’den kaçan mülteci sayısının 5 milyonu geçtiğini gösteriyor.

Grandi ülkelerden en savunmasız durumda olan mültecileri ülkelerine yerleştirme sözlerinin arkasında durmaya çağırdı ve yeniden yerleştirmeleri artırmak için önümüzde uzun bir yol olduğunu belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb