ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: Çatışmalar ve şiddet çocuklar üzerinde büyük ve kalıcı tahribat yaratıyor

BM Genel Sekreterinin Savaşlarda Çocukların Korunması Özel Temsilcisi Leila Zerrougui, 2015 yılında çoğunluğu Ortadoğu’da olmak üzere Afrika ve Asya’da yaşanan çatışmalar ve şiddet olaylarının en büyük zararı ve izi çocuklar üzerinde bıraktığını belirtti.

Aleppo_Syria_2016_UN06848

Fotoğraf: Halep’te iki çocuk okuldan evlerine dönüyor UNICEF/UN06848/Al Halabi

BM İnsan Hakları Konseyi’ne Afganistan, Irak, Nijerya ve Suriye’de aşırılıkçı şiddetin sonuçları ile ilgili raporu tanıttığı toplantıda yaptığı konuşmada Zerrougui, söz konusu grupların özellikle çocukları hedef seçtiklerini ifade etti.

Aralık 2014 – Aralık 2015 dönemini kapsayan raporun tanıtımında konuşan Zerrougui, “Azami oranda sivilin ölmesini hedefleyen ve tüm toplumu terörize etmeyi amaçlayan şiddet olaylarından çocuklar orantısız şekilde etkileniyor, evlerinden ediliyor” dedi.

Raporda, aşırılıkçı şiddet gruplarına yönelik askeri operasyonların da çocukların korunması karşısında ilave sorunlar yarattığı aktarılıyor. Raporda, Devletler ile ittifak kuran milisler ve silahlı grupların çocukları destek hizmetlerinde kullanmanın yanı sıra silah altına da aldıkları aktarılıyor. Hava saldırılarının hedef tanımaz özelliği de çocuklar için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Özel temsilci, aşırılıkçı şiddet ile insan haklarına saygılı ve etkin bir şekilde yürütülecek mücadelenin kesinlikle uluslararası hukuk kapsamında yapılması gerektiğini de belirtti.

Zerrougui, Genel Sekreter Ban Ki-moon’un aşırılıkçı şiddet ortaya çıkmadan önleyici önlem alınması gerektiği yönündeki çağrısını yineledi ve aşırılıkçı şiddetin ana nedenleri olarak ifade ettiği yoksulluk, ekonomik imkanlardan mahrum olmak, iyi yönetişim eksikliği, toplumsal dışlanma, siyasi anlaşmazlıklar gibi sorunlara çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Zerrougui üye devletleri, silahlı gruplarla bağlantılı çocukları birer kurban olarak değerlendirmeye ve özgürlüklerini kısıtlamayı en kısa süreliğine ve son çare olarak görmeye çağırdı.

Özel temsilci tüm üye devletleri ilgili BM sözleşmesini imzalamaya ve silah altına alınmış çocukların yeniden topluma kazandırılmaları için sürdürülebilir programlar yürütmeye davet etti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb