ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: Cenevre’de Suriyeli taraflar arasındaki görüşmelerde “altın bir fırsat” kaçırıldı

Special Envoy for Syria Staffan de Mistura. UN Photo/Violaine Martin (file)

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. BM/Foto: /Violaine Martin

 

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, BM desteğinde Cenevre’de Suriyeli taraflar arasında yürütülen görüşmelerde, Suriye’nin geleceğinin şekillenmesi için ortaya çıkan “altın bir fırsatın” kaçırıldığını söyledi.

Mistura Cenevre’de Suriye rejimi ve ilk kez birlik olan muhaliflerin temsilcileri ile görüşmelerde bulunuyordu.

Mistura, 14 Aralık tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada Suriye rejimi temsilcilerinin sadece terörle mücadele konusuna odaklanmarından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirtti. Özel temsilci, Ocak ayında yeni bir tur görüşme başlatmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Cenevre’de sekizincjisi düzenlenen Suriye görüşmelerinin ana amaçlarında biri de savaşan tarafların yeni bir anayasa ve BM desteğinde gerçekleştirilecek seçimler konularını ele almalarıydı.

Mistura, muhalif kesimlerin her iki konuda dahil tüm başlıkları açık bir şekilde ele aldığını, Suriye rejimi temsilcilerinin ise sadece terörle mücadele konusuna odaklandıklarını belirtti ve yıllardır ülkeyi harabeye çeviren savaşın sona erdirilmesine yönelik olarak “altın bir fırsatın” kaçırıldığını söyledi.

Mistura herşeye rağmen, ellerinde savaşı sonlandırma gücü olanların ülkenin yeniden inşasının sadece siyasi bir çözümle ve BM destekli seçimlerle olabileceğini idrak edene kadar Suriye’de barışın tesisi için tüm çabaları ortaya konmaya devam edeceklerini söyledi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb