ÜST MENÜ

BM temsilcisi: “Suriye görümelerinde dönüm noktası olmasını beklemiyorum ancak siyasi süreç için ivme kazandırmayı sürdürmek gerekli”

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura (sağdan ikinci) gazetecilerin sorularını yanıtlıyor, Cenevre, 22 February 2017. Fotoğraf: BM/Violaine Martin

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura (sağdan ikinci) gazetecilerin sorularını yanıtlıyor, Cenevre, 22 February 2017. Fotoğraf: BM/Violaine Martin

Cenevre’deki Suriye görüşmeleri bugün (23 Şubat) başlıyor. Görüşmeler başlamadan önce bir açıklama yapan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura görüşmelerde bir dönüm noktası olmasını beklemediğini ancak ileriye dönük olarak ivme kazandırmaya devam etmenin önemli olduğunu vurgularken BM Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien da Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada Suriye’nin insani yardım ihtiyacının çok uzun bir süre kritik seviyelerde olacağını vurguladı.

“Daha öncede defalarca belirtildiği gibi bu ihtilafın ne insani ne da askeri bir çözümü var” ifadesini kullanan O’Brien “Barış için gerçek bir siyasi taahhüt gerekli ki 2017 geçen altı yılın ölüm ve yıkımından farklı bir olasılık sunabilsin” diye konuştu.

OCHA Başkanı Suriye’de siviller ve sivil alt yapılara saldırıların sürmesinden duydukları endişeyi de ifade etti ve Suriye krizinden en feci şekilde çocukların etkilendiğini söyledi. Binlercesi ölen, sakat kalan veya anne babalarını kaybeden çocukların büyük çoğunluğunun fiziksel ve psikolojik travma geçirdiklerini, erken evliliğe zorlandıklarını ve yıllardır okula gidemediklerini belirtti.

Suriye eğitim sistemi savaş yüzünden 150 bin eğitim personelini kaybetmiş durumda ve ülkedeki her üç okuldan biri hasarlı, ya yıkılmış ya da ulaşılamaz durumda. Suriye’de 5.82 milyon çocuğa eğitim yardımı yapılması gerekiyor.

Güvenlik Konseyine verdiği birifingi sona erdirirken O’Brien, “Suriye’nin bütün gözleri ve dünyanın gözleri (barış görüşmelerinin yapılacağı) Cenevre’ye çevrili” dedi.

Cenevre’de basına açıklamalarda bulunan Staffan de Mistura ise barış süreci için bir yol haritasını destekleyen Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı uyarınca krize bir çözüm bulunması için uğraşacağını kaydetti.

Kırılgan olmasına rağmen ateşkesin büyük ölçüde devam ettiğini belirten Mistura ateşkes bitseydi bu görüşmelerin yapılamayacağını da söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb