ÜST MENÜ

BM Temsilcisi Egeland: Rakka’dan daha kötü bir yer düşünemiyorum

Rakka kırsalında Daeş kontrolündeki bölgelerden kaçan çocuk ve yetişkinler Rakka’nın 50 km kuzeyindeki Ayn İssa’deki toplanma noktasına gidiyor. UNICEF/Soulaiman (Arşiv)

Rakka kırsalında Daeş kontrolündeki bölgelerden kaçan çocuk ve yetişkinler Rakka’nın 50 km kuzeyindeki Ayn İssa’daki toplanma noktasına gidiyor. UNICEF/Soulaiman (Arşiv)

 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Danışmanı Jan Egeland, Cenevre’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rakka’dan daha kötü bir yer olmadığını düşündüğünü belirtti ve uluslararası topluluktan sivillerin şehirden kaçmalarını sağlamak amacıyla elinden gelen tüm imkanı kullanmasını istedi.

Egeland, 24 Ağustos’da yaptığı açıklamada Rakka’nın Daeş kontrolündeki beş mahallesinin yoğun kara ve hava ateşi atında olduğunu söyledi.

Egeland, Daeş mensuplarının sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak için ellerinden geleni yaptıklarının unutulmaması gerektiğini ve sivillerin kentten ayrılmasına olanak sağlayacak imkanların oluşturulması ve operasyona ara verilmesi gibi seçeneklerin gündeme getirilmesi gerektiğini belirtti.

Egeland, “Bölgedeki 20 bin kişi için olabilecekleri daha kötü bir yer düşünemiyorum” dedi.

Egeland, Rakka’daki durumun Halep ve kuşatma altındaki diğer bölgelerden farklılık gösterdiğini, BM’nin söz konusu bölgelerde taraflara erişim imkanı olmasına rağmen Rakka’da iki yönlü bir iletişimin mevcut bulunmadığını, sivillerin bilinçli olarak canlı kalkan olarak kullanıldığı izleniminin edinildiğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb