ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: Gazze’de savaşı önlemek ve acılara bir son vermek için acilen harekete geçilmeli

Fotoğraf: @OCHA oPt

Fotoğraf: @OCHA oPt

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Gazze’nin yıkılmak üzere olduğunu ve halkın çaresizliğe sürüklendiğini söyledi. Mladenov savaşın engellenmesi, çekilen acıların son bulması ve Gazze’de daha sorumlu bir hükümetin iş başına gelmesi için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kudüs’ten video konferans yoluyla Güvenlik Konseyi’ne hitap eden Mladenov “Bu salonda Konsey üyeleri savaşın önlenmesi ihtiyacı hakkında sık sık konuşuyorlar; Genel Sekreter önleyici diplomasiyi gündeminin merkezine koydu. Artık sözlerimizin Gazze’de test edilmesinin zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Mladenov Konsey’den bir kere daha Gazze’de onlarca hayatın sönmesine neden olan hareketleri, özellikle de İsrail güvenlik güçlerinin canlı ateşinin neden olduğu ölüm ve yaralanmaları en şiddetli biçimde kınamasını istedi.

Mladenov 14 Mayıs’taki protestolarda her yaştan en az 60 protestocunun öldüğünü ve sayının artmaya devam ettiğini kaydetti. BM rakamlarını sunan Mladenov geçen ay 76 Filistinlinin İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü ve 3 bin Filistinlinin de yaralandığını belirtti.

Mladenov en son çare olması dışında İsrail’in öldürücü güç kullanmama yükümlülüğü olduğunu ifade etti ve insan hayatını söndüren her olayı da soruşturması gerektiğini söyledi.

Mladenov Gazze Şeridini kontrol eden Hamas’ın da protesto gösterilerini bomba yerleştirmeye kamuflaj ve provokasyon yaratmak için kullanmaması gerektiğini belirtti.

Özel Koordinatör Mısır’ın Refah sınır kapısını Ramazan ayı boyunca açma kararını memnunlukla karşıladığını da sözlerine ekledi.

Gazze Şeridindeki insanı durum hakkında da konuşan Mladenov, bölgenin elektrik, su ve sağlık sisteminin tam anlamıyla çöküşün eşiğinde olduğunu kaydetti.

Mladenov durumu düzeltmek için yapılabilecekleri de sıraladı. Mladenov’un önerileri arasında daha önceden üzerinde anlaşılan alt yapı projelerinin önceliklendirilmesi, uygulanmaları için daha hızlı bir yaklaşımın benimsenmesi, Filistin Hükümeti, İsrail ve Mısır ile ablukaların kaldırılması için koordineli çalışılması ve 2014 ateşkesine uyulması yer alıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb