ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: Irak’ta Daeş’in günleri sayılı

Güvenlik Konseyi’nde Irak’taki durum konuşuluyor. Fotoğraf: BM/Photo/Mark Garten

Güvenlik Konseyi’nde Irak’taki durum konuşuluyor. Fotoğraf: BM/Photo/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Ján Kubiš Irak’tan Daeş’i çıkartmaya yönelik askeri operasyonun neredeyse kazanılmak üzere olduğunu ancak ülkedeki insani krizin aylarca devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Ján Kubiš 2 Şubat tarihinde BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde “Musul askeri operasyonu başladıktan 3 ay sonra, Musul’un doğusundaki muharebe operasyonları sona ulaştı” diye konuştu.

Kubiš özellikle ABD olmak üzere uluslararası ortaklarından önemli destek alan Irak kuvvetlerinin daha karmaşık olan kent operasyonlarına Musul’un batısındaki eski kent içinde devam edeceğini de kaydetti.

Aynı zamanda BM’nin Irak’taki yardım misyonu UNAMI’nin de başında olan Kubiš, “Ancak yakın gelecekte, Irak’ın kurtarılması operasyonları bir sona gelecek – Irak’ta Daeş’in günleri sayılı” ifadelerini kullandı.

Aralık 2016 tarihinde yardım kuruluşları tarafından sunulan 2017 İnsani Yardım Planına göre, en kötü durumdaki 5.8 milyon Iraklıya erişebilmek için 985 milyon ABD Doları’na ihtiyaç var. Bu rakamın içinden 331 milyon ABD Doları özellikle Musul’a yapılacak yardımlar için istendi.

Geçtiğimiz 12 ay boyunca 1.4 milyon yerlerinden olmuş Iraklının evine döndüğünü hatırlatan Ján Kubiš, Daeş sonrası dönemde Irak’ın bölgesel ortakları da dahil olmak üzere uluslararası topluluktan sürekli, büyük çapta ve sürdürülebilir destek ve yardıma ihtiyacı olacağını vurguladı. Irak’a yapılan yardımların aniden azaltılmaması konusunda uyarıda bulunan Özel Temsilci, geçmişteki hataların tekrarlanmaması gerektiğini böylesi hataların Irak’ın sınırlarının ötesinde de istikrar ve güvenlik açısından korkunç sonuçları olacağının altını çizdi.

Ján Kubiš sivillerin korunması, mezhepsel gerilim olmaması için önlem alınması, Musul ve diğer kurtarılan yerlerde yağmalama ve intikam saldırılarının önlenmesinin yeni ve gerçekten birlik olmuş bir Irak’ın inşa edilmesinde ilk adımlar olacağını sözlerine ekledi.

Özel Temsilci 2003 yılından bu yana Irak’ın etnik ve dini azınlık nüfusunun yarıdan fazlasını kaybettiğini belirtti ve bu nedenle azınlıkların evlerine dönebilmeleriyle ilgili düzenlemelere özel önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

UNAMI hali hazırda Irak’ta Sünni ve Türkmen gruplar, sivil toplum, azınlıklar, aşiret liderleri, gençler ve kadın grupları ile görüşerek onların Daeş sonrası eşitlik ve vatandaşlık ilkelerini temel alan birleşik bir Irak kurulması hakkındaki öngörülerini bir araya getiriyor.

Ján Kubiš ulusal uzlaşının başarıyla ulaşması için halka ulaşan girişimlerin desteklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb