ÜST MENÜ

BM Temsilcisi Mistura: Dera’da “sonuna kadar savaş” anlayışının devam etmesine izin veremeyiz

Suriye’deki amansız çatışmalar ülkeyi harabeye çevirdi. UNHCR/Susan Schulman

Suriye’deki amansız çatışmalar ülkeyi harabeye çevirdi. UNHCR/Susan Schulman

 

Birlemiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Dera’da (güneybatı Suriye) yürütülen kara ve hava saldırısının siviller üzerinde daha önce görülmemiş oranda yıkıcı bir etkisi olacağını söyledi. 

Mistura, “Durumun, sivillerin kurban edildiği ve öldüğü yeni bir Doğu Guta veya yeni bir Halep haline dönüşmesine izin veremeyiz. Ancak, durumun bu yönde ilerlediğini görüyorum” dedi.

Cenevre’den video konferans yoluyla 27 Haziran’da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bilgi veren Mistura, Dera’daki gelişmelerin bölgede gerginliği artırma ve barış görüşmelerine sekte vurma riskinin olduğunu söyledi.

Mistura, Cenevre görüşmeleri çerçevesinde ve Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriyelilerin başı çektiği ve Suriyelilerin sahip çıktığı bir komite teşkil edilerek yeni anayasa oluşturulmasına yönelik çabaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti.

Mistura, hem Güvenlik Konseyini hem de Suriye hükümetini Suriyelilerin kendi geleceklerine sahip çıkmalarına yönelik siyasi çabaları destekleye çağırdı ve “hiç bir ülke ya da kuruluş Suriye halkını bir oldu bittiye zorlayamaz” dedi.

Özel Temsilci ayrıca hem çatışan taraflardan hem de taraflar üzerinde etkisi olanlardan, sivillerin hayatını kurtaracak, daha fazla insanın yerlerlerinden edilmesini önleyecek ve muhtemel gerginlikleri azaltacak adımların atılmasına yardımcı olmalarını istedi.

BM İnsani Yardım yetkilileri: Kötüleşen durum insani yardım çalışmalarını olumsuz etkileyebilir

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) Başkanı John Ging de Güvenlik Konseyine yaptığı sunumda, Dera’daki çatışmalar nedeniyle 45 ile 50 bin arasında insanın yerlerinden edildiğini söyledi.

Bölgedeki hastane ve sağlık tesislerinin çoğunun kapalı olduğunu belirten Ging, çatışmaların devam etmesi halinde evlerinden edilen insan sayısının iki katı artabileceğini ve Ürdün sınırından yürütülen insani yardım çalışmalarının sekteye uğrayabileceğini belirtti.

Ging, taraflardan insani yardım çalışmalarının kesintisiz olarak devam edebilmesi için tüm önlemleri almalarını istedi.

 

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb